LİDERLER SULTASINA SON VERİLMELİ

Burdur ve Türkiye geleceğine yön vermesi beklenen muhtemel milletvekili adaylarını parti genel başkanları belirledi. Maalesef halk Milletvekili adaylarının demokratik olmayan yöntemler ile belirlendiğini konuşuyor. Ayrıca bu şekilde belirleme sisteminden bıkkınlıklarını da kendi aralarında dile getiriyor. Artık liderler sultasına bir son verilmelidir. Mutlaka genel başkanlar ve genel merkez kendi çalışacağı kişileri belirleyebilir ama Burdur İlinde son seçimlerde yaşanan olaylar birbirinden değerli birçok aday adaylarının hayallerini suya düşürmüş, gem vurmuştur.

GANİ GÖNÜLLÜDÜR

Yüksek seçim kuruluna listeler verilinceye kadar hiçbir aday adayı, listede adı var mı yok mu bilemediği gibi, torpilli olanlar da kıs kıs bıyık altından gülmüştür. İlimiz kasaba görünümünden kurtulamadığından hep bahsederiz. Ama kendisine dayatılan adayları da maalesef demokratik seçim yapılıyor teranesi ile yutarak milletvekili seçeriz. Gadın Burdurlum gani gönüllüdür.

TEBRİKLER

Bir aday 5. defa üst üste milletvekili olmak üzere rekor kırmaya hazırlanıyor. Bu arkadaşımızı kendi açısından baktığımızda başarılı görüp tebrik etmek gerekir. Tebrik edelim de partisinden şimdiye kadar Burdur’u temsil edecek nitelikte hiç mi insan kalmamış, yetişmemiş ya da bulunmaz hint kumaşı mı ki 5. defa genel başkanı, milletvekili adayı olarak seçiyor ve partililerine dayatıyor? Daha iyisini yapabilecek aday yok mudur? Bu soruyu parti üyeleri kendilerine acaba neden sormuyorlar? Bu yetmezmiş gibi ithal adayların sıralamaya girmesi il seçmeni ve partililere saygısızlık değil midir? Fetöcü vekiller ile bu durumu henüz yeni yaşamıştık ki ithal adaylar çok tepki çekmeye aday. Siyasi ayak ile mücadele mi yapılıyor kenetlenme mi yapılıyor, pırıl pırıl adaylar, stk.lar ile iç içe olan başarılı kişiler çember dışına mı itiliyor halk merak ediyor. Bekleyip göreceğiz.

ZENGİN-ZÜĞÜRT

Diğer partiler için de çok farklı bir durum sanki yok. Tek fark rekor kıran belki olmayacak. Tüm Partilerde birbirinden değerli 40-50 aday adayı arasından, genel merkeze şirin gözükenler sıralamada yer alırken, birbirinden değerli diğer adaylar karara tepkilerini dost meclislerinde şimdiden dile getirmeye başladılar. O kadar ileri gidip cemaat ilişkisi sorgulayanı mı ararsın, kukla olanını dile getireni mi ararsın, ilin batı yakası öksüz kaldı diyeni mi ararsın, yolsuzluğunu sorgulayanı mı ararsın, ve daha neler neler halk arasında konuşulmaya başladı. Zenginin malı züğürtün çenesini yorar misali. Şimdiden seçim totolar da başladı, 1-1-1 olur veya 2-1 ya da 3-0 🙂

KRİTER NEDİR

Sahi tek söz sahibi genel başkanlar aday sıralamasında neyi göz önünde bulundurdular? Adayları birbirinden ayıran, üstün kılan kriterler, özellikler neler oldu? Seçim bütçesi mi? Partiye yapılan bağış miktarı mı? İl genel meclis ve belediye meclis üyelerinin fikri mi alındı, il-ilçe örgütlerinin görüşü mü alındı? Yakışıklı veya güzel olan aday mı revaçta?İl Başkanı Seçilirken kalplerin kırıldığı tazecik Parti il başkanlıkları boşaltıldı. Bu kişilerin aday olması, milletvekili olmanın ilk adımı mı? Peki günlerce, yıllarca bu işe emek ve para harcayanlara ne oldu? Bu soruların cevabını aday adayları bile bilmezken halkın bilmesi tabi ki beklenemiyor. Demekki siyasette ahde vefa geri planda mı? Tamam da bu adaylar ilimiz ve Türkiye için ne yapacaklar, projeleri nelerdir, Devletin bürokratlarının onayı ile abuk subuk yerlere para harcanmasına ne diyorlar, halk kendilerinden neler bekliyor, emme basma tulumba gibi oylamaya mı katılacaklar? Seçimlerde nasıl karar verelim, elimizi en çok sıkana, köyümüze, mahallemize kalabalık gelen partiye mi verelim sorularına en iyi cevap olacak İYİ aday kim olabilir?

DAYATMA DOĞRU MUDUR?

Ben bu tip dayatmaları doğru bulmuyorum. Demokrasiye vurulan bir darbedir. Tüm aday adaylar, eşit koşullarda genel merkezce değerlendirmeye alınmalıdır. Önceden neler yapıyor, topluma faydalı hangi projelerde yer aldı vs. çalışmalarına bakılmalıdır. Adayların geçmişine, projelerine ve başarısına göre yerel teşkilat ve üyelerin önce sorgulaması ve üye bazında yapılacak ön seçimler ile karar vermesi biraz daha doğru olacağını düşünüyorum. Ne dersiniz? Bu yapılanlar seçmene bir haksızlık mıdır yoksa il halkına yapılan bir saygısızlık mıdır? Siz karar verin…İYİ’ler kazansın…

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir