MAKÜ üzerinden Atatürk savaşları

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Barış Ayten, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, bugün (24 Ekim 2016 günü) parti il binasında yaptıkları ortak basın açıklamasıyla, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ilimizi ziyareti programı kapsamında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’deki) fahri doktora ve ilk ders etkinliğinde Atatürk’ün fotoğrafının bulunmaması yanında konuşmalarda Atatürk’ten hiç söz edilmemesi ve yok sayılmasına tepki gösterdiler.

Erken seçim ya da başkanlık referandumu çalışmalarına şimdiden başlayan hükümetin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Gölhisar toplu açılış şovlarıyla il merkezindeki çeşitli faaliyetleri tartışma yarattı.  Özellikle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’deki) fahri doktora ve ilk ders etkinliğindeki MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz’ın sahne düzenlemesinde ve konuşmasında ülkenin ve Cumhuriyet’in banisi Atatürk’e yer vermeyerek yok sayması ve Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un, Mehmet Akif’e bir cenaze törenini bile yapmayan nesillerden üniversiteye adını veren nesillere gelindiği iddiası üzerinde kıyametler koptu.

Bu kapsamda CHP İl Başkanı Barış Ayten sosyal medya üzerinden MAKÜ Rektörü Âdem Korkmaz’ın sahne arka planında Atatürk resmine yer vermemesi ve konuşmasında Atatürk’ü anmamasına ateş püskürmüş, “üniversitemizin Akademik Açılış Programındaki Konuşmasında bir kez bile Ulu Önderimizi anmayan, O’nu ve devrimlerini yok sayan, resmini asmayı bile çok gören Rektör’ü kınıyorum. Çıkar Cübbeni, siyaset yap ama şov yapma. Yazık…” diye sert bir şekilde eleştirmişti.

Daha sonra topa Milletvekili Dr. Mehmet Göker girmiş, Facebook hesabından Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’u ve Rektör’ü eleştirerek, Kurtulmuş’a “dönek” demişti. Jet gibi cevabı AKP Milletvekili Bayram Özçelik’ten gelmiş, gerginlik istemediklerini, ancak yapılan haksızlığa da suskun kalamayacaklarını belirterek Milletvekili Göker’i çarmıha germişti.

Bu gelişmeler üzerine bugün CHP il binasında basın mensuplarının karşısına geçen CHP İl başkanı Barış Ayten, CHP Milletvekili Mehmet Göker ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ’de salona Atatürk’ün resminin asılmamasını, Rektör’ün konuşmasında bir kere bile olsa Atatürk’ten bahsetmemesini, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un, büyük devrimci Atatürk’ün devrimlerini içine sindiremediği için Mısır’a çekip giden ve orada ağır hasta olarak yurda dönmesinden bir müddet sonra hayatını kaybeden Mehmet Akif’in cenazesinin devlet töreniyle kaldırılmayışındaki vefasızlığa eleştirisi çerçevesinde Cumhuriyet’e ve Atatürk kadrosuna saldırmasını sert bir şekilde eleştirdi. Rektör’e “cüppeni çıkar, haketmediğiniz halde o görevi size veren iktidar partisinde siyaset yap!” diye konuştu.

Açıklamada Milletvekili Göker bir basın mensubunun sorusunu cevaplandırdı. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de daha ılımlı ve gerilimden uzak bir konuşma yaptı.

Basın metnini okuyan İl Başkanı Barış Ayten şunları söyledi:

“Geçtiğimiz Cuma günü ilimizin göz bebeği üniversitemizin 2016/2017 Eğitim ve Öğretimin Akademik yılı açılışını gerçekleştirdik. Hepinizin bildiği üzere Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, Sayın Valimizin ve İlimiz protokolünün de katıldığı bu açılışa, Üniversitemizin Rektörü Adem KORKMAZ’ın konuşması gölge düşürmüştür.

“Akademik açılışın konuşmasını yapan Rektör Adem KORKMAZ, uzun süren konuşmasında Ülkemizin Kurucusu ve Yol göstericisi Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’den bir defa bile söz etmediği gibi, O’nun devrimlerini yok saymakla birlikte, açılışın yapıldığı salondan da Ulu Önderimizin Resmini kaldırmışlardır.

“Akademik yılın açılış konuşmasını yapan Rektör, seçilemediği halde kendisini atayan İktidar Partisine büyük jestler yaparak, eğitimden başka herşeyi konuşarak, bizlere programı zehir ettiği gibi, kabrinde yatan Ulu Önderimizi ve Üniversitemizin adını taşıdığı Mehmet Akif Ersoy’u da eminim huzursuz etmiştir.

“Temeli 60 lı yıllara dayanan orta öğretim kurumundan yüksek öğretim kurumuna dönüşen öğretmen yetiştirme okulları eğitim enstitüleri ve sonunda da eğitim fakültesi bu üniversitenin temelini oluşturur.

“Bugün AKP’den öncesini yok sayarak siyasallaştırmaya çalıştığınız bu üniversite, yalnızca AKP ile var olmamıştır. Ulu Önderimiz ATATÜRK’ün en çok üzerinde durduğu Eğitim Sisteminin, on beş yılda ne hale getirildiği ortadadır. Çağdaş, Laik, Bilimsel Eğitimden; ayrıştırıcı, hazırcı, ezberci ve liyakatsız atamalarla geldiğimiz nokta, dünyada ilk beş yüz yüksek eğitim kurumu arasında olmamızın da nedenidir.

“Daha önce her birimizin bağırıp çağırdığı, Cumhurbaşkanı tarafından atamalarda, özellikle ve neredeyse rektör atamalarının tamamı daha önce itiraz ettiğiniz gibidir.

Atatürk’ten nefret mi ediyorsunuz ya da varlığınızı borçlu olduğunuz iktidar partisi böyle istiyor diye mi şov yapıyorsunuz?

“Ne Nail OLPAK fahri doktora payesi töreninde ne de Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ geldiğinde bir kere bile ATATÜRK’ü ağzınıza alamadınız. Asımın nesli kurtuluş savaşını kaybetmiş olsaydı, bugün o üniversite ya olmazdı ya da ismi yabancı bir isimli üniversite olurdu ve eğitimine öyle devam ederdi. Ağzınızdan düşürmediğiniz Asımın nesli hepimizin ortak değeridir ve o Asımın neslinin lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür.

“Rektör; Mehmet Akif Ersoy’un adını taşımanın mesuliyetini ve bu mesuliyetin sorumluluklarını bilerek 10. Yılımızı dolduruyoruz diyor konuşmasında. Fakat öyle içi boş bir şekilde ifade ediyor ki;

Mısır’a Ulu Önderimiz tarafından görevlendirilerek giden Mehmet Akif Ersoy, tarihe not düşen o açıklamasında Mısır’da 11 yıl kaldım. Fakat on bir saat daha kalsaydım çıldırırdım. Allah benim ömrümden alıp Mustafa Kemal’e versin diyen Mehmet Akif ERSOY’dan habersiz.

Şimdi bu kadar iktidara şov konuşmaları yapan Rektör’e sesleniyoruz!

“Öncelikle ülkemizin şan ve şeref dolu tarihini okuyunuz ve araştırınız, Bir kitapçıdan NUTUK temin ederek ülkemizi kuran Ulu Önder Atatürk’ün neler yaptığını öğreniniz.

“Üniversitemiz sizin aile malınız değildir, kafanıza göre bilimden uzak yönetmeyiniz. Büyük Konferans Salonuna derhal Atamızın resmini asınız.

Eğer bilimsel eğitime hizmet etme gibi bir düşünceniz yoksa, çıkarınız cübbenizi size o görevi haketmediğiniz halde veren iktidar partisinde siyaset yapınız.

“Bundan sonra gözümüz üstünüzdedir. Eğitimde başarılı olan ilimiz eğitimin başındaki yöneticilerinden yana şanssız olsa da bunu kabul etmeyip, çağdaş eğitim mücadelesini büyük bir azimle devam ettireceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir