MAKÜ’de Usta’lar türküleriyle anıldı

MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen ‘Ustalara Saygı’ konseri, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans ve Sergi Salonu’nda dinleyicileri büyüledi.

Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı’nın hazırlayıp yönettiği, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alaattin Canbay ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Şengül’ün solistliğini yaptığı konserde, Âşık Mahzuni Şerif, Âşık Veysel, Neşet Ertaş ve Özay Gönlüm gibi gönüllere taht kurmuş değerli sanatçılar, büyük ustalar türküleriyle anıldı.

Konser, Neşet Ertaş’ın Aşık Mahzuni’ye yazmış olduğu bir şiiri kendi sesinden dinletilerek başladı ve Aşık Veysel’in ülke insanı ve Mehmetçiklerimiz için yazdığı ‘Vatan Sevgisini İçten Duyanlar’ şiirinin Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç tarafından okunması ile devam etti.

Denizli’nin yetiştirdiği büyük usta Özay Gönlüm ve Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş’ın türküleriyle dinleyicileri büyüleyen konserde dinleyenler de türkülere eşlik etti.

Konser sonunda, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alaattin Canbay ve Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Şengül’e günün anısına plaket taktim etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir