MAKÜ’nün Gurur ve Onur Gününde OHAL eziyeti

Geleneksel Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Mezuniyet Töreni Atatürk Stadyumu plastik çimler sebebiyle verilmeyince Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

Burdur MAKÜ Teknik-Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) önünden kortej yürüyüşüyle başlayan tören, Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

EMNİYET’İN OHAL EZİYETİ

Emniyet Müdürlüğü güvenlik tedbirlerini abartınca, Tugay Caddesi’nden gelen yürüyüş kolu Cumhuriyet Meydanı’na dayanınca, meydan çevresini bariyerlerle çevirmiş olan polislerin öğrencileri çantalara varıncaya kadar arama taramadan geçirmesi tam bir çileye döndü; görevlilerin homurdanmalarına sebep oldu; akıllara “OHAL işkencesi” şeklinde nakşedildi; başlangıçta haklı sebeplerle ve olağanüstü şartlar üzerine ilan edilen ülkedeki OHAL şartlarının sıkıntı vermeye başladığı düşünüldü.

Törene, Vali Vekili Ali Nazım Balcıoğlu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Törende, üniversitelerarası düzenlenen 16. Üniversiteler Halk Dansları Yarışması Şampiyonu BMAKÜ Halk Oyunları Ekibi’nin Öğretim Görevlisi Nurgül Mıhladız tarafından hazırlanmış olan halk oyunları gösterisi yapıldı.

Tören 2017-2018 Akademik Yılı Lisans mezunları adına Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Fatmagül Zehra Öztop’un konuşması ile devam etti. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (BMAKÜ’den) mezun olmanın büyük bir gurur olduğunu vurgulayan Fatmagül Zehra Öztop, “hayatımızda bizim için çok önemli bir hedefimizi gerçekleştirdik. Artık hepimiz birer meslek uzmanı ve ülkemizin geleceğiyiz. Bu zorlu yolculuğumuzda yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Sevdiklerimizle vedalaşmanın da hüznünü yaşıyoruz. Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum” dedi. Konuşmasının ardından Fatmagül Zehra Öztop, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü öğrencisi Sultan Kaplan’la birlikte mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktı.

Rektör Korkmaz’ın Rabia işareti

REKTÖR KORKMAZ’IN, KORTEJ GEÇİŞİNDE ÖĞRENCİLERİ “RABİA İŞARETİ”YLE SELAMLAMASI DİKKATLERDEN KAÇMADI

Törende bir konuşma yapan ve öğrenci kortejinde öğrenci geçişini dikkat çekici bir şekilde “Rabia ” işaretiyle selamlayan BMAKÜ Rektörü Korkmaz, “MAKÜ bu yıl hemen hemen her alanda ulusal düzeyde başarılar kazandı. O yüzden halk dansları ekibimize ve sporda derece alan takımlarımıza bu başarılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. MAKÜ’nün adına yakışır bir başarı ile hem üniversitemizi hem de şehrimizi gururlandırdılar” dedi.

Korkmaz şu görüşleri ifade etti:

“Sevgili veliler, doğumu ile sevince boğulduğunuz, öğretim kademelerini tamamladıklarına şahit olduğunuz evlatlarınız artık sorumluluklarını bilen birer yetişkin olarak karşınızdalar. Evlatlarınızı iyi bir eğitim almaları ve vatanlarına hizmet etmeleri amacıyla bizlere emanet ettiniz.  Bizler de emanetinize sahip çıkarak tüm akademik ve idari personelimiz ile onları evladımız kabul ettik. Bizler öğrencilerimizle bir aile olduk. Aldıkları eğitimin bir parçası olarak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de destekçileri olduk. Ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır. Sevgili öğrenciler, sizler bu ülkenin aydınlık yarınlarının teminatı olacaksınız. Atatürk tüm ümidini gençlere bağlamıştır ve cumhuriyeti sizlere emanet etmiştir. Amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi de yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka yaymak için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz. Gençler, çok değerli ailelerinizin huzurunda sizlere mutluluk ve başarı diliyorum.“

Tören, dereceyle mezun olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin verilmesi ile devam etti.

Daha sonra öğrenciler, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç eşliğinde BMAKÜ mezuniyet andını okudular.

Tören, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin 10’dan geriye doğru sayarak hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla son buldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir