Meclis Bütçe görüşmeleri tartışmalı geçti

Başkan Ercengiz, 2018 Bütçesini eleştiren

AKP Grup Sözcüsü Volkan Mengi’ye sert cevap verdi

Başkan Ercengiz başkanlığında toplanan Burdur Belediye Meclisi Kasım ayı 2’nci oturumu çok yoğun tartışmalara sahne oldu. Bir yandan 2018 Bütçe görüşmeleri, AKP Grubu Sözcüsü Volkan Mengi’nin eleştirileri, Başkan Ercengiz’in AKP eleştirilerine cevabı, müteakiben Başkan Ercengiz’in bir bölge gazetesi üzerinden Meclis’in hastane kararı konusundaki Meclis üyelerini töhmet altında bırakıcı söylemleri ve FETÖ’cülük karalamasına cüret eden AKP Milletvekili Reşat Petek’e ateş püsküren cevabı oturuma damga vurdu.

 

 

Bütçe görüşmelerinde söz alan ve “2019 yılı yaklaşırken son viraja girildiği”ni belirten AKP Grup Sözcüsü Mengi, 2018 yılı performans programı ve belediye bütçesi konusunda AK Parti grubu olarak 2015/ 2016/ 2017 yılları bütçe görüşmelerinde hep dile getirdik ve dedik ki; “sizi diğer partilerden farklı kılan vaatlerinizi yine bütçede göremedik” dedi.

2014 yılında CHP seçim vaatlerini sıralayan Mengi bunların hiçbirinin yerine getirilmediğini iddia etti.

Mengi, Salı pazarı düzenlemesi, toplumsal yaşam merkezleri, güneş kent projesi, 6 Mart kent meydanı, Cumhuriyet Meydanı projesi, Yukarı Pazar düzenlemesi, Kültür meydan projesi, Müze altı özel proje alanı, Arasta el sanatları çarşısı, Kentsel değişim ve soysal konut, Burdur toplu konut alanları, Burdur Fethiye yolunda belediye arazisine ticari merkez alanı, farkındalık projeleri, ermik santralden Hatip hoca kavşağına uzanan yeni ticari kavşak projesi, Burdur gölü yaşam merkezi (çay bahçesi değil), Belediye hizmet binası ve mobil belediyecilik, Danışma merkezi, Spor alanları, engelli koordinasyon merkezi, ikinci bahar yaşam merkezi, öğrenci konuk evi, iş ve meslek edindirme kursları, sosyal yaşam merkezi ve aşevi ve Odaları aynı mekânda toplamak ve her ay odalar ve STK’lar ile düzenli toplantıların gerçekleştirilemediğini, kısacası şimdiye kadar Burdur Belediyesi’nin hiçbir icraat yapmadığını, Sebahattin Akkaya döneminden kalan ve sürdürülen Otopark ve Fen işleri kampüsü yatırımlarının tamamlandığı, bir de seçim vaadinde olmayan Atatürk mahallesi düğün salonu ve market projesinin yapıldığını iddia etti.

Mengi konuşmasını şöylem sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan‘ın Burdur ilimize olan ilgi olurları ile ve Orman ve Su işleri Bakanımız Fahri hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun özel desteği ile yaklaşık 35.000.000 TL değerinde DSİ tarafından yapılan 2053’e kadar yetecek olan içme suyu sorunu çözümleniyor.

“Birde Belediyemizin çözemediği ve sahiplenemediği konular var;

  • Burdur’umuza gelen misafirleri ağırladığımız ve Burdur’umuza ilk göz temasının başladığı ve vitrinimiz olarak kabul görülen otogarımızın içler acısı halidir. 2014 yılında mevcut belediye yönetimi kesin kabulü yapıp yeni otogarı teslim almış ve şimdi harabe haline sokulmasının ve bu zamana kadar sahip çıkılmamasının hesabını birileri vermelidir. Bu kamu zararına kim sebep olduysa ortaya çıkarılmalıdır.
  • Kimin yaptırdığına bakılmaksızın Milletin malı olan Bedesten Çarşımız yine ilgisiz, sahipsiz ve harabe haline sokulmaya çalışılan bir proje haline gelmektedir.
  • Susamlık iki yıldır sahipsiz ve atıl durumda kalmış o güzel günlerin mazide kaldığı seyir terasımızdan vatandaşımız mahrum kalmıştır.
  • 3 yıldır hastane yeri tartışmalarında hastanemizin yenilenmesinin aciliyetinin ve halkımızın sağlığı söz konusu olduğunda bu konuda çekimser kalmak vicdanları yaralamıştır.
  • Trafikte yapılan düzenlemelerinin vatandaşa rağmen yapılması ve yapılan düzenlemelerinin çözüm yerine yeni sorunlara sebep olmasını vatandaşımız görmektedir.

BİR YANDAN KISITLI İMKÂNLARLA İCRAAT YAPMAYA

ÇALIŞIRKEN DİĞER YANDAN İŞE YARAMAZ PROJELERE YAPILAN BORÇLARI ÖDÜYORUZ

Vaatlerini Burdur Belediyesi’nin borçsuz olması üzerine kurguladıklarını, 3 yıldır bir yandan yoğun bir şekilde borç öderken bir yandan da Belediye faaliyetleri sürdürmeye çalıştıklarını belirten Başkan Ercengiz, “bugün bir Fen İşleri Hizmet Kampüsü 6 milyon 5 yüz bin, bir düğün salonu 6 milyon 100 bin lira. Biz bunları yaparken vatandaşımızın üzerine borç ve faiz yükü getirmeden kendi olanaklarımızla yapıyoruz. Diğer yandan da geçmiş dönemin o işe yaramaz projelerinin borçlarını da ödeyerek geliyoruz. Bugün itibariyle 32 trilyon. Gönül isterdi ki o 32 trilyonla bu kente o vadettiğimiz şeyleri yapabilelim. O meblağla Fen İşleri Kampüsünden 6 tane yapabiliyorduk. Düğün Salonundan 5 tane yapabiliyorduk. Otoparktan 7 tane yapabiliyorduk. Tabii ki takdir Burdur halkınındır. Mevcut olanaklarla işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Öyle iddia edildiği gibi vatandaşımız da mutsuz falan değil. Halkın içinde yaşıyoruz. Sıkıntıların tepkilerini mutlaka alırız. Bakın bütçede işe yaramaz otogar için 5 trilyon 250 bin ayrılmış. O Burdur’un gerçeklerine uymayan otogar projesinin düştüğü son halden ötürü” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir