Memur emeklilerine üvey evlat muamelesi

Örgütsüz olduğu için dağınık durumda olan 11 milyonluk dev emekli kitlesi boş vaatlerle oyalanmaya devam edilmekteyken, emeklilere büyümeden pay verilmezken, çalışanlara verilen ancak emeklininkini SGK’nin kullandığı promosyondan mahrum bırakılırken, eski sosyal güvenlik örgütlerinin trilyonlarca liralık mal ve mülklerinin peşkeş çekildiği emeklilerin son olarak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde bir kez daha üvey evlat muamelesine maruz bırakıldığı anlaşıldı. Bağ-Kur ve SSK emeklilerine verilen aylık 100, yıllık 1.200 liralık seyyanen zam memur emeklilerine verilmedi. Bunun Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve memur emeklilerini kayba uğrattığı belirtiliyor.

Emekliler ve yaşlılar günlerinde ağızlarından bal damlayan, çalışmalarıyla yaşadıkları günleri borçlu olduklarını belirterek yaşlılarına ve emeklilerine gerekli değeri vermeyen milletlerin geleceğinin karanlık olduğu yönünde nutuklar atılan emeklilerin ezici bir çoğunluğu ne yazık ki, açlık sınırının altında bir maaşla geçinmek zorunda bırakılmakta, çeşitli kesimleri arasında farklı muamele ve çıkar sağlanarak aralarına düşmanlık ve husumetler sokulmaktadır. Son olarak AKP Hükümeti’nin seçim yatırımı olarak ortaya attığı emekliye aylık 100 lira, yıllık bin 200 liralık seyyanen zammın sadece SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilmesinin, memur emeklilerinin kayba uğrattığı ve uygulamanın Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtildi.

MEMUR EMEKLİLERİ KAYBA UĞRUYOR

Yazılı bir açıklama yapan Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak maaş artışından memur emeklilerinin de yararlanması gerektiğini belirterek “memur emeklileri aleyhine ortaya çıkan bu olumsuzluk ve mahrumiyet kaybı adalete uygun değildir” dedi.

Memur emeklilerinin kayba uğradığını söyleyerek “memur emeklileri aleyhine ortaya çıkan bu olumsuzluk ve mahrumiyet kaybı adalete uygun değildir” şeklinde konuşan Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak yıllık bin 200 liralık ödemeye, memur emeklilerinin dâhil edilmemesiyle ortaya çıkan bu olumsuzluk ve mahrumiyet kaybı, adalete uygun değildir” dedi. Özdemir, “daha önceden mevzuat nedeniyle kayba uğrayan memur emeklilerimizin kaybı daha da büyüdüğü”nü, “zaten aynı brüt ücreti alan bir işçi ile bir memur kıyaslandığında, emekli maaşında yüzde 15-yüzde 50, emekli ikramiyesinde ise yüzde 65-yüzde 100 arasında memurlar aleyhine bir durum yaşandığı”nı ileri sürerek, memur emeklilerine de ek ödeme yapılmasını umutla beklediklerini ifade etti.

ANAYASA’NIN SOSYAL DEVLET VE EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Genel Başkan Özdemir bu zammın, “ortaya çıkacak hak ve adaletsizliğin giderilmesi, gerek anayasanın 2. maddesinde vurgulanan ‘Sosyal Devlet’, gerekse 10. maddesinde belirtilen ‘Kanun Önünde Eşitlik’ ilkelerinin hayata geçirilmesi açısından bir zorunluluktur” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir