Mermerciler hapisle karşı karşıya

BAKA Bölgesinde yıllık ihracatları 800 milyon Dolara ulaşmış bulunan mermer sektöründen 100 işletme sahibinin, çevreye ve ormana verdikleri zarar sebebiyle haklarında açılan davalar yüzünden hapisle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. İlimizde onlarca mermer firması sahibi ve idarecisinin ruhsat aldıkları Orman İdaresiyle başları dertte olduğu ileri sürüldü. Aldıkları ruhsat çerçevesinde orman sınırlarını aştıkları ve ormanda “açma” ve işgal” suçu işledikleri iddia ediliyor. Bu kapsamda Burdur Asliye Ceza mahkemesinde açılan davalarda, Orman Kanunu’na göre 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ile TCK’nin 53/1. Maddesi gereği seçme ve seçilme hakkından yasaklanma gibi cezalar öngörülüyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı’nın Dünya Gazetesi’nden Fikri Cinokur’a verdiği söyleşide belirtildiğine göre, BAKA Bölgesinde (Batı Akdeniz yöresinde) faaliyet gösteren 100 kadar mermer şirketi zor günler geçiriyor. Çevreye ve ormana verdiği zararlar gerekçesiyle 800 milyon Dolar ihracat kapasitesine sahip mermercilik sektörünün kömür ocağı işletmeciliği ile bir tutularak hedef gösterildiğini belirten Satıcı, son zamanlarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü arasındaki koordinasyon eksikliği nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayarak, “iki resmi kurumunun birbirine tezat oluşturacak uygulamalarından kaynaklanan sorun, sektörde iş yapan firmaları bunalttı. Bölgemizde 100’e yakın firma sahibi yargılanmaya başlandı ve hapis cezaları ile karşı karşıyalar” dedi.

Satıcı iki kurum arasındaki koordinasyon eksikliğinin yarattığı kaosu şöyle açıkladı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 107-108-109-110-111-112-113’ncü maddelerine göre, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM’in) onayı ile her sahaya bir teknik eleman (daimi nezaretçi) görevlendirilmesi zorunlu. Bu teknik eleman ruhsat sahibi firma tarafından teklif edilir ve MİGEM onayladıktan sonra ataması yapılır. Teknik elaman görevlendirilmeyen sahalarda çalışma ve üretim yapmak kesinlikle yasak. Ayrıca Ticaret Kanunu’nda yapılan son değişikliğe göre şirketler iç genelge hazırlayarak görev tanımlarını oluşturabilir, genelgeyi Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlayarak bazı görev ve yetkileri çalışanlara devredebilirler. Gerek Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı MİGEM mevzuatı doğrultusunda yapılan teknik eleman görevlendirmesini gerekse şirketlerin iç genelgeleri ile yaptıkları görevlendirmeyi dikkate almak ve bu doğrultuda hareket etmek gerekirken Orman Genel Müdürlüğü 1’nci Hukuk Müşavirinin eğitim toplantısında kurum avukatlarına ve personeline sözlü olarak yaptığı bildirimde, ‘izinli alanlarda aşım yapıldığının tespiti halinde hem yasa ve yönetmeliklerde söz edilen yaptırımlar uygulanacak hem de muhatap şirketlerin yönetim kurulu başkanları, ortakları da mutlaka yargılamaya dâhil edilecek ve onlar hakkında da suç duyurusunda bulunulacak’ diye talimat vermesi, devletin iki kurumu arasında farklı uygulamalara sebep olmaktadır.”

Rezervinin yüzde 30-40’nının ülkemizde bulunması ve ithalata dayanmayan bir sektör olması nedeniyle doğaltaş ve mermer sektörünün cari açığın kapatılmasında ve ihracatın yükselmesinde etken bir rolü bulunduğunun altını çizen Satıcı, BAKA Bölgesinde 800 milyon Dolar gibi yüksek bir ihracat rakamını yakaladığını belirtti.

İki bakanlığın eşgüdümsüz çalışması sonucu çevreye ve ormana verilen zararlar ve sınır ihlali ve genişletilmesi gerekçeleriyle onlarca madenciye (doğaltaşçı ve mermerciye) verilen hapis cezaları konusunda konuştuğumuz adının açıklanmasını istemeyen bir maden işleme esnafımız, kendisinin de infazını ertelenmiş 8 ay ceza aldığını, bunun yıllar önce eski teknolojiyle çizilmiş sınırların yeni dönemde daha gelişmiş ve modern cihazların sınır saptamalarıyla çakışmaması sonucu olduğunu, aslında tam bir haksızlığın sözkonusu olduğunu ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir