MHP cephesi karmakarışık; ama tabanın yüzde 70’i “hayır”da net

Genel Başkan Bahçeli, başkanlık çıkışı yaptı. Muhalefetle arasındaki gerginlik sürecinde bir cehenneme dönen MHP camiasındaki durum, şimdi daha da alevlendi. Gerginlik ve çatışma başkanlık divanına sıçradı. Son olarak Ülkücülerin itibarlı isimlerinden İstanbul Milletvekili Atila Kaya, Genel Başkanlık görevinden “ikiyüzlü davranamayacağı”nı belirterek istifa ettiğini ve “hayır” diyeceğini açıkladı.

AKŞENER 15 TEMMUZ MOLASINDAN SONRA YENİDEN SAHADA

Muhalefetin ağır topu Akşener ise sessizliğini bozarak önemli ve çarpıcı açıklamalar yapıyor.

Akşener, Türkiye Havadis’te yayınlanan açıklamalarında, “başkanlığa evet deseydim şimdi Türkeş’in yerine başbakan yardımcısıydım” diyor. Bir de öngörüde bulunuyor: “Başkanlık sistemine referandumda hayır çıktığı takdirde, Türkiye’deki bütün siyasi aktörler komple değişir. Türkiye’deki siyaset alanı farklılaşır. Ve bu çalışmanın tam orta yerinde ağır biçimde elimizden ne geliyorsa yapmak üzere yol haritamız var.”

15 Temmuz ABD/ FETÖ’cü darbe kalkışmasını müteakiben oluşan milli birlik ve beraberliğin sürdürülmesinin zorunluluğuna gördüğü için pasif davrandığını ancak “linç hareketi”ne maruz kaldıklarını ifade ederek, “evimin önünde gün aşırı havuz medyasından birileri geldiler, kapımın zili çalındı. Ve ‘ Siz birazdan gözaltına alınacaksınız, bizde geldik’ şeklinde bir yöntem uygulandı. Komşularımızın kapısını çalıp ‘bu eve kimler geldi gitti’ şeklinde sorular soruldu” diye konuştu.

13-14 OCAK’TA ANTALYA’DA

Yürüyüşüne bıraktığı yerden yeniden başlama kararı alan Akşener, çeşitli illerde eylemlere başladı. Ancak çeşitli engellerle karşılaştığının da altını çizdi. 13/ 14 Ocak’ta Antalya’ya geleceğini belirtti.

Meclis görüşmelerinde başkanlığın geçmemesi için çaba sarfettiklerini, MHP Grubunda bulunan MHP’li vekillerin evet dememeleri için kulis çalışması yaptıklarını vurgulayan Akşener, başkanlık Meclis’ten geçmezse Mart’ta kalınan yerden devam edeceklerini belirtti. İktidar yürüyüşü dedikleri sürecin bugünkü aşamasının başkanlığa karşı mücadele olduğunu ifade etti.

Akşener, dünkü Aydınlık’taki köşe yazısında Sebahattin Önkibar’ın da bahsettiği AKP’nin, PKK’nin parlamento kanadı olan HDP ile koltuk teması olduğu iddiası konusuna da değinen açıklamalarına şöyle devam etti:

ÖCALAN’A GİDİP GELİYORLAR

“Abdullah Öcalan’a heyetler gidip geliyor. Bunu daha evvelde bir televizyon programında söyledim. Tekzip gelmedi.  Bazı HDP’li milletvekilleri ile el altından görüşülüyor. Bunu da söyledim. İktidar tarafından buna da tekzip gelmedi.

MECLİS’TEN EVET GEÇERSE İLK DİRSEĞİ BAHÇELİ YER

“Meclisten evet geçtikten sonraki fasla bakalım. Meclisten evet geçer ise benim tanıdığım Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri, Milliyetçi Hareket Partisi ile güney Doğu’dan oy almak amaçlı aralarına bir mesafe koyarlar. İlk dirseği Bahçeli yer. Ondan sonra o oyları evet haline çevire bilmek için hepimizin gözü önünde pek çok işler olur.”

BAŞKANLIK KARŞISINDA MHP TABANI NET: YÜZDE 70 HAYIR

“Milliyetçi Hareket Partisinin tabanı şuan itibarı ile zaten yüzde 70 oranında, bu araştırmacıların bulduğu bilgiler, Sayın Murat Gezici’nin anketi yayınlandı. Aşağı yukarı rakamlar böyle, yüzde 70’i hayırcı, yüzde 30’u evet verebilir konumda.

“Adalet ve Kalkınma Partisinin yüzde 40,5’nin yüzde 25’i hayır diyor. Güney doğu da ise Adalet ve Kalkınma Partisinin seçmenin önemli bir kısmı yani o partinin bünyesinde yer alan oy olarak, geçmişin, DYP, ANAP, Refah Partisinin seçmeninin de, Sayın Cumhurbaşkanına yönelik bir tutum değil, bir kişinin üzerinde her türlü yetkinin toplanması sebebi ile endişe ve soru işareti ile bir kenarda duruşu söz konusu.”

KOÇDEMİR: “VESAYET PAKETTE”

Öte yandan hayırcılar arasında yer aldığını daha önce açıklayan ilimizin eski valililerinden, MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, “vesayet”in “paket”te olduğu ileri sürdü.

Sosyal medya üzerinden Başbakan Yıldırım’ın “evet, bu bir rejim değişikliğidir. Vesayet rejimini değiştiriyoruz” sözlerini topa tuttu. “Vesayetle kastedilen tabii ki hak, hukuk ve adaletin vesayeti” diyen Koçdemir, “316 vekile göstermeden imzalatıp, sormadan değiştirilen bir metinle vesayet rejimini değiştirmekten bahsetmek akla hakarettir. Vesayetin daniskası bir süreçte hazırlanan metinle vesayet rejimini sonlandırma iddiası ancak Sayın Binali Yıldırım’a yakışır “şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir