Muharrem İnce: Ben 1920’lerin Türkiye’sine dönmek istemiyorum

5 Şubat tarihli köşesinde, CHP Kurultayının, son dönemde uygulanan parti politikalarının delege üzerinde büyük etki ve rahatsızlık yarattığını ortaya çıkardığını, kurultaydan çıkarılacak en önemli sonucun bu gerçek olduğunu vurgulayan HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, daha önce Adalet yürüyüşüyle Genel Başkanlıktan liderliğe terfi ettiğini yazdığını belirttiği Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu başarı ve rüzgârı yanlış bir isimle ve tek bir koltukla tersine çevirdiğinin altını çizdi.

YIĞINAKTA YAPILAN HATA ASLA DÜZELTİLEMEZ

Bu konuda Alçı, “İstanbul İl Başkanlığı’na, görüşleri itibarıyla yalnızca CHP tabanına değil toplumun yüzde 99’una son derece yabancı bir isim olan Canan Kaftancıoğlu’nu getirmesi Kılıçdaroğlu’nun siyaset hayatı boyunca en büyük başarıyı yakaladığı dönemin de sonunu getirdi. Bu, telafisi kolay bir hata değil… Kemal Bey’in 790 oyda kalıp, Muharrem İnce’nin 447 oy almasının temel sebebi Kaftancıoğlu tepkisi… Aday olması için imza veren 300 ismin İnce’ye oy atması İstanbul İl Başkanı’nın yarattığı hayal kırıklığının sonucu. Bu, yalnızca benim değil, partide farklı görüşleri temsil eden birçok ismin ortak fikri. Unutmayın, 8 yıl önce delegelerin tümünün desteğiyle gelmiş bir genel başkandan bahsediyoruz. Bu, bugün baştaki desteğinin yüzde 40’ını kaybettiği anlamına geliyor” diye yorum yaptı.

“MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİYİZ” SLOGANINNDAN

DUYULAN RAHATSIZLIK VE YAKLAŞAN ULUSALCILARIN AYAK SESLERİ

Salondan yükselen “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarından rahatsızlığını ve tedirginliğini dile getiren Nagehan Alçı, özellikle son iki döneminde CHP’nin ulusalcı çizgisini esnetmeye, farklı kesimlere yönelmeye, böylece vitrini değiştirerek farklı kuvvetlere göz kırpmaya başlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu kurultayda fabrika ayarları”na dönme sinyalleri vermesine çok üzülmüş. Şöyle hayıflanıyor Alçı: “Ancak bu hafta sonu yapılan kurultayda ortaya çıkan sonuç bu politikaların hem parti içinde hem de parti tabanında karşılık bulmadığıdır. CHP’nin değişmesinin Türkiye’nin faydasına olduğunu hep dile getirmiş bir gazeteci olarak üzülerek söylüyorum ki bu hafta sonu yapılan kurultay, CHP’nin yeniden fabrika ayarlarına dönme sinyalleri verdiğini gösteriyor.”

“KURULTAY SONUÇLARININ İKİ SEVİNENİ: TAYYİP ERDOĞAN VE AKŞENER”

Eski Baykal çizgisine bir kayışın da olduğunu vurgulayan ve bundan duyduğu rahatsızlığı da açık eden Alçı, Kurultay’da Muharrem İnce ile de yaptığı görüşmeye değinmeden edememiş. Genel Başkanlık seçimine Muharrem İnce’nin damga vurduğunu belirten Alçı, telefonla görüştüğünü belirttiği İnce’nin, “son sözü delege söyledi, diyorlar hâlbuki son sözü millet söyleyecek. Dünkü sonuçların iki sevineni var: Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener” dediğini yazıyor. Partide son dönemde uygulanan politikaların rahatsızlık yarattığını, 447 oyun bunun bir sonucu olduğunu belirttiğini ifade eden Alçı,

“BEN 1920’LERİN TÜRKİYE’SİNE DÖNMEK İSTEMİYORUM”

Ümit Kocasakal’la da kıyaslanmak istemediğini açık açık belirttiğini, ”bu saatten sonra köy enstitüleri mi kurulur?” sözleriyle “duruşunu” belli ettiğini ileri sürerek şöyle dediğini yazdı: “Ben 1920’lerin Türkiye’sine dönmek istemiyorum. Ümit Kocasakal ile hiç benzerliğim yok. Beni onlarla karıştırmayın! Bu saatten sonra köy enstitüleri mi kurulur? Köyde çocuk yok ki! Çocuklar gecekondularda!”

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir