NATO kafa NATO mermer; NATO’yu savunmak size mi kaldı?

Atatürk’ü düşman tablosuna koyan, 40-50 yıldır devrimcilerin ve vatanseverlerin solculuğun biricik ölçütü olan antiemperyalist mücadelenin bir gereği olarak çıkılması için mücadele ederek kanını döktüğü ve canını verdiği, önceden Amerikan etkisinde ve NATO yanlısı olduğu halde 15 Temmuz ABD/ FETÖ’cü darbe kalkışmasını müteakiben bir bilinç sıçramasıyla muhafazakar halkın da karşıt hale geldiği NATO’yla ilgili konuşan CHP Milletvekili Dursun Çiçek, ‘Türkiye’nin, NATO’da kalması gerektiğine gönülden inanıyorum’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, “ABD’nin hatalarını veya Norveçli iki personelin hatalarını bütün NATO’ya yüklemek ve karalamak uygun olmaz. Türkiye’nin, NATO’da kalması gerektiğine gönülden inanıyorum” dedi.

Meclis’te yaptığı ve bütün basın organlarında yayınlanan basın toplantısında, NATO tatbikatındaki skandala da değinen Çiçek, hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, hem de NATO’nun kendi içindeki soruşturmasında, skandala neden olan iki personelin kimlerle ilişkili olduğunun ortaya çıkarılacağını belirtti.

Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim tahminimiz, Avrupa’da etkin olan terör örgütlerinin yönlendirmesiyle bu tür organizasyonlara ve tatbikatlara saplantılı girdiler olabilir. Ancak buradan NATO düşmanlığı, ‘NATO’ya hayır, NATO’dan çıkalım’ gibi söylemler aslında stratejik söylemlerdir. Öyle ayaküstü verilecek kararlar değildir. Bizim NATO’ya hangi süreçte, hangi nedenlerle girdiğimiz tarihte bellidir. Dolayısıyla coğrafyamız, dünyada bulunduğumuz yer değişmediği sürece bu şartlar da değişmez. Ayrıca ABD’nin hatalarını veya Norveçli iki personelin hatalarını bütün NATO’ya yüklemek ve karalamak uygun olmaz diye düşünüyorum, eski bir kurmay subay olarak.”

NATO’nun, oy birliğiyle karar alan bir organizasyon olduğunu anımsatan Çiçek, -NATO’nun hemen her sorunumuzda daima Türkiye’nin karşısındaki ülkelere destek vermesiyle ünlü olmasına rağmen- “yıllardır bu durumunu, gücünü korudu. Bir ülke bile itiraz etse oradan karar çıkmaz. Eğer çıkarsak, tekrar girmemiz de mümkün olmaz. Başta Ege ve Yunanistan’a karşı olan sorunlarımız olmak üzere çok daha zayıf duruma düşeriz” iddiasında bulundu.

İki ülkenin çıkarlarının çatışması nedeniyle Türkiye ve Rusya ilişkilerinin sürekli istikrarlı olmadığını belirten Çiçek, Türkiye’nin, buna alternatif olarak NATO’da kalması gerektiğine gönülden inandığını kaydetti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir