Okullar dağ gibi sorunlarla açılıyor

14 Eylül’de başlaması planlanan ancak Kurban Bayramı tatili ve terör olaylarından duyulan güvenlik sıkıntısı nedeniyle ertelenen öğretim yılı 28 Eylül pazartesi günü başlıyor. Ama ulaşım ve servisten okul masraflarına kadar dağlar gibi yığılmış problemlerin altından kambur olmuş bir durumda açılıyor. KıvılcımHaber’e yeni eğitim öğretim yılının başlangıç sorunlarını değerlendiren Türk Eğitim Sen (TES) Şube Başkanı ve Kamu Sen İl temsilcisi Orhan Akın, özel öğretim kurumlarını teşviklere boğan AKP Hükümeti’nin devlet okullarını perişan ettiğini, ilkokullardan liselere kadar bütün devlet okullarının “garip ve yoksul kaldığı”nı belirtti.

Eğitim yılının başlamasıyla birlikte velileri de endişe sardı. Bir yandan 7 Haziran’dan beri geçici ve seçim hükümetiyle idare olunan ve ekonomi bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete durumunu andıran moral bozucu şartlarda okul masrafları dar gelirli aileleri sıkıntıya sokarken, diğer yandan da 24 Temmuz’dan bu yana TSK’nin vatan savaşı verdiği şiddetli PKK terörü öğrenci velilerini korkutuyor.

OKULA BAŞLANGIÇ FİYATLARI EL YAKIYOR

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ) yaptığı ve resmi sendika sitesinde de yayınladığı araştırmasında, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, Okulöncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707,71 TL, İlkokul 1’inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1153,83 TL, Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1300,05 TL, Liseye başlayan öğrencinin ise 1426,02 TL olarak saptandı.

ZENGİNLER 50 KAT FAZLA HARCIYOR

Okula başlangıç maliyetlerindeki el yakan artışın yanı sıra, Türkiye’deki adaletsiz gelir dağılımına da değinilen araştırmada zenginlerin, fakirlere göre eğitime 50 kat fazla para harcadığı ortaya çıktı. Resmi verilere göre Türkiye’nin gelir pastasından en az payı alan yüzde 10’luk kesim, Türkiye’de aileler tarafından gerçekleştirilen eğitim harcamalarının sadece yüzde 1’ini yapabiliyor. Ailelerin toplam eğitim harcamalarının yüzde 49,7’sini ise en zengin yüzde 10’luk kesim yapıyor.

BÜTÜN İDARELER YANDAŞLARLA DOLDURULDU

Yarın büyük sorunlar yumağı halinde açılacak olan yeni eğitim öğretim yılı hakkında KıvılcımHaber’in sorularını cevaplayan Türk Eğitim sen (TES) Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Akın, MEB’nın MEB teşkilat Yasasını değiştirerek okullarda kadrolaşmayı zirveye çıkardığını, bütün okul idareciliklerini yandaşlarla doldurduğunu, nerede yeteneksiz kişi varsa mevcut kadrolarla bunları değiştirdiğini, bunun da okul idarelerinde kaliteyi düşürdüğünü ifade etti.

BÜYÜK SIKINTIYA NEDEN OLAN KPSS KALDIRILSIN

Öğretmen yetiştiren okullardan pedagojik formasyonuyla öğretmen olarak hayata atılan öğretmenleri bir de KPSS sınavına tabi tutmakla büyük sıkıntıya sokulduğunun altını çizen Akın, bu sınavın mutlaka kaldırılmasını istediklerini vurguladı.

GÜNEYDOĞUDA AZGINLAŞAN PKK TERÖRÜNE KARŞILIK O BÖLGEYE GİDEN ÖĞRETMENİN GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAĞI HALA BİR MUAMMA

Seçimleri müteakiben PKK terörünün şiddetlendiğini, Güneydoğu’ya gidecek olan öğretmenlerin güvenlik probleminin nasıl çözüme kavuşturulacağının bir muamma olduğunu ifade eden Akın, ekonomide sıkıntının okul masrafları konusunda velileri derin derin düşündürdüğünü belirtti.

Akın şu görüşleri savundu:

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINI TEŞVİK EDEN HÜKÜMET DEVLET OKULLARINI PERİŞEN EDİYOR

“AKP Hükümeti, özel öğretim kurumlarını teşvik ediyor. Ama devlet okullarını garip ve yoksul bırakıyor. Aynı yardımların ve teşviklerin ayarında maddi katkının devlet okullarına da yapılması talebimizdir.”

MAHKEME KARARINI UYGULAMAYAN ME MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK; BİRGÜN GELECEK HESABINI VERECEK

Burdur Milli Eğitim Müdürü’nün basına da yansıdığı gibi, mahkemeyi kazansa da müdürlerin geri döndürülmeyeceğini belirten açıklaması hakkında ne düşündüğü sorumuzu Akın, kendilerinin Valiliğe ve Cumhuriyet Başsavcılığına bir ay önceden suç duyuruları olduğu, şimdi onlar isterlerse başlatmasınlar, bir gün gelecek bunun hesabını verecekleri şeklinde cevaplandırdı.

İşte Akın’ın açıklamaları!

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir