Olguların karmaşıklığı kafaları karıştırdı; ulusalcılar tozduman

Son dönemde yaşanan olayların karmaşık hale gelmesi, sapla samanın ayrılmasının güçleşmesi, ilişkilerin girift hale gelmesi, süreçlerin içiçe geçmesi kafaları da karıştırdı. Ulusalcı –sol içindeki milliyetçi- kesimde fay hatları yarattı, çatlakların oluşmasıyla sonuçlandı

2012 yılı boyunca cereyan eden ve Haziran Halk Hareketi’yle sonuçlanan kitle hareketlerinde –ADD, TGB- İP (VP)- TBB gibi kitle örgütleri ve siyasal partilerde örgütlenmiş kuvvetler eylem birliği yaparken, özellikle 7 Haziran ve sonrası süreçte olayların iyice karmaşıklaşması sonucu kafalar karıştı. Sapla saman ayırdedilemez oldu. İçiçe geçmiş süreçlerin somut tahlili zorlaştı. Masadaki bilek güreşinde yenemedikleri Erdoğan ve AKP nefretinden gözleri kararan ve HDP’de solculuk arayanların himmetleriyle baraj aşırttırılması gibi, olayların nesnel tahlilini yapamayanlar arttı. Bir kısmı Ordunun PKK’ye karşı hamlesini vatan savaşı, diğer bir kısmı saray savaşı diye yorumlamaya başladı.

2012 yılı boyunca ve barikatlar yıkan, Silivri’de esir kamplarının duvarlarını berhava eden cereyan eden ve Haziran Halk Hareketi’yle sonuçlanan kitle hareketlerinde –ADD, TGB- İP (VP)- TBB gibi kitle örgütleri ve siyasal partilerde örgütlenmiş kuvvetler eylem birliği yaparken, özellikle 7 Haziran ve sonrası süreçte olayların iyice karmaşıklaşması sonucu kafalar karıştı. Sapla saman ayırdedilemez oldu. İçiçe geçmiş süreçlerin somut tahlili zorlaştı. Masadaki bilek güreşinde yenemedikleri Erdoğan ve AKP nefretinden gözleri kararan ve HDP’de solculuk arayanların himmetleriyle baraj aşırttırılması gibi, olayların nesnel tahlilini yapamayanlar arttı. Bir kısmı Ordunun PKK’ye karşı hamlesini vatan savaşı, diğer bir kısmı saray savaşı diye yorumlamaya başladı. Örneğin ADD, artan terör nedeniyle AKP’yi suçlamaya başladı. 30 Ağustos çağrısında ADD, “vatan evlatlarının şehit düşmesinin tek nedeni”nin, “AKP eliyle yürütülen ve açılım, çözüm, barış gibi isimlerle adlandırılan ‘bölünme süreci’ olduğu”nu iddia ederek eylem çağrısında bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) artan teröre ilişkin AKP’yi suçlayan açıklamasına Vatan Partisi (VP) Genel Başkanı Doğu Perinçek tepki göstererek, “öyle bir ‘Atatürkçülük’ icat ediyorlar ki, vatan savaşı AKP’nin savaşı oluyor. Peki, bu durumda ‘AKP’nin savaşında ölenler’, şehit midir yoksa Niyazi midir?” dedi.

“AKP’NİN İKTİDAR OLABİLMEK İÇİN ‘ÜLKEYİ KANA BOĞDUĞUNU’ SÖYLEYEBİLMEK”

Vatan Partisi (VP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Aydınlık’taki yazısında ADD’yi sert bir şekilde eleştirerek, “bir kısım siyasetçi, gazeteci ve aydınlarımız, bambaşka bir âlemdeler. O kadar ki, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkezi, yayınladığı 30 Ağustos çağrısında, AKP’nin iktidar olabilmek için ‘ülkeyi kana boğduğunu’ söyleyebilmektedir. Bu dostlarımıza göre, ‘ülkeyi kana boğan’, ne Amerika’dır, ne Bölücü Terör Örgütü’dür!” dedi.

AKP’NİN OY TOPLAMAMASI İÇİN, ABD VE PKK BAŞARISINA MUHTAÇ HALE DÜŞMEK

ADD, CHP vs milli kuvvetler içinde yeralan bir kısım aydın, kitle örgütü ve partilerin AKP’nin ve Erdoğan’ın “oy toplamaması” için, Amerikan ve PKK başarısına “muhtaç hale düştükleri”ni ileri süren Perinçek,  “7 Haziran’da PKK/HDP’yi Meclise sokan kafa, bakalım daha neler icat edecek? Öyle bir ‘Atatürkçülük’ icat ediyorlar ki, vatan savaşı AKP’nin savaşı oluyor. Peki, bu durumda ‘AKP’nin savaşında ölenler’, şehit midir yoksa Niyazi midir? AKP oy toplasın diye ölenlere şehit denebilir mi? Şehit değilse, bu millet niçin onların arkasından gözyaşı döküyor? Ve siz o cenazelere hangi ruh haliyle katılacaksınız? Milletin gerçeğini ve duygularını paylaşamayanlar, kendi saraylarının duvarları içine gömülmektedirler. Vatan savaşını AKP’nin savaşı olarak gösterenler, AKP’ye en büyük hizmeti veriyorlar” diye yazdı. (ANILAN YAZI İÇİN TIKLAYINIZ)

YARBAY’A TEPKİ GÖSTERMEK SİYASİ İNTİHARDIR

Öte yandan Aydınlık yazarı ve Vatan Partisi (VP’nin) önemli teorisyenlerinden Mehmet Ali Güller, adını vermeden Genel Başkan Perinçek’e ve Osmaniye’de kardeşi şehit Yüzbaşı Ali Akan’ın cenaze töreninde canı yanarak açılımcılara ve barışçılara haykıran Yarbay Mehmet Alkan’a tepki göstererek, Yarbay’a tepki göstermenin “siyasi intihar” olduğunu öne sürdü ve “oysa ‘vatan savaşı’ siyaseti maalesef AKP’ye dolaylı destek anlamına gelmektedir. ‘Vatan savaşına karşı çıkanlar aslında saraya hizmet ediyorlar’ suçlaması bu gerçeği maalesef örtmüyor. Daha önemlisi burada ısrar, dostları düşman ediyor: Meseleye ‘vatan savaşı’ perspektifinden bakmayan dostlar, her gün hedef alınıyor. Bu da yalnızlaşmayı doğuruyor” şeklinde veryansın etti. (ANILAN YAZI İÇİN TIKLAYINIZ)

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir