Önderler Şeker’in akıbetini tartıştı

PankoBirlik Çağrıcı Oldu; Şeker Fabrikası’na Ötedenberi

Talip Olan Çiftçinin Örgütlü Olduğu PankoBirlik, Sağdan Soldan

Halk Önderleri Yemekte Buluşturuldu; Görüşlerine Destek Aradı

Isparta ve Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi (PankoBirlik’in) çağrısıyla, Burdur’un halk önderleri, siyasi iktidarın şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı çerçevesinde topun ağzında olan Burdur Şeker Fabrikası’nın akıbeti konusunda fikir alışverişi yapmak için akşam yemeğinde buluştular.

ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ; HAA İLLAKİ ÖZELLEŞTİRİLECEKSE DE!

Isparta ve Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi (PankoBirlik’in) çağrısıyla, siyasi yelpazenin olabildiğince çeşitliliği temelinde Burdur’un halk önderleri, yabancı bir şirketin raporu ve bütçe açığının ateşlemesiyle düğmeye basan siyasi iktidarın şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı çerçevesinde topun ağzında olan Burdur Şeker Fabrikası’nın akıbeti konusunda görünüşte fikir alışverişi yapmak, ancak işin gerçeğinde “özelleştirilmesine karşıyız; ancak ila ki özelleştirilecekse cebimizde B planı bulunsun; yabancıya değil, biz satın alalım” propagandası yaparak bu doğrultuda kamuoyu oluşturmak amacıyla akşam yemeğinde buluştular.

Yemeğe CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur veteriner Hekimleri Odası (BVHO) Başkanı ve 23’ncü dönem Milletvekili Kazım Üstüner, Isparta ve Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı ve PankoBirlik Yönetim kurulu üyesi Nasuh Eroğuz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Şeker İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, siyasi parti temsilcileri, kitle örgütü ve sendika başkanları, ilçe belediye başkanları ve iş insanları olarak yaklaşık 100 şahsiyet katıldı.

ŞEKER İŞ: “ŞİMDİ ÖZELLEŞTİRME YAPILMAMALIDIR”

İlk konuşmayı yapan Şeker İş Başkanı Mustafa Onay, sektöre 8-10 yıllık bir geçiş sürecinin tanınmasını talep etti. Onay, “şimdi özelleştirme yapılmamalıdır” şeklinde konuştu. Ancak konuşmasının devamında “bu geçiş süreci içerisinde tarım ve sanayi kolunda mevcut olan zafiyet alanlarının bertaraf edilmesi gerekmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra ABD ve AB’deki özelleştirmeler örnek alınarak, üretici, çalışan ve kamunun yer aldığı bir yapılanma modeli içerisinde teknolojik yönden güçlendirilmesi, insan kaynağı açısından takviye edilmesi, destek ve teşvikler konusunda sektörü dünyada olduğu gibi özel önem atfedilmesi gerekmektedir” dedi.

EROĞUZ: “ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ; AMA İLLA ÖZELLEŞTİRME YAPILACAKSA BİZ ALIRIZ”

Ardından Isparta ve Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı ve PankoBirlik Yönetim Kurulu üyesi Nasuh Eroğuz, “özelleştirmeye karşıyız, ama!” diye başladığı uzun konuşmasının başından sonuna, kripto özelleştiricilik söylemiyle “ha illa da satılacaksa…” şeklinde önderleri “B planı yapalım. Özelleştirme anına hazırlık yapalım. Birlik kuralım. Biz satın alalım” görüşüne ikna etmeye çalıştı.

BUTSO: “ÖNCEKİNDE ŞANSIMIZ YOKTU AMA BU KEZ ŞANS DOĞDU, KAÇIRTMAMALIYIZ!”

3-5 yıl öncesinde yapılan özelleştirme girişiminde şartların ağır olduğunu, herhangi bir alternatif geliştirme imkânının bulunmadığını, ancak şimdiki girişimin şartlarının bir “şans” yarattığını vurgulayan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik yaptığı konuşmasında, PankoBirlik önderliğinde satın alınmasını önerdi.

ERCENGİZ: MİLLİĞİN ZİRVEDE OLDUĞU BİR DÖNEMDE

 ÖZELLEŞTİRME YANLIŞ; ÖZELLEŞTİRİLMEMESİ İÇİN HERKES VARGÜCÜYLE ÇALIŞMALI!”

Özelleştirmenin özünde millileştirmenin ve kamunun tamamen ortadan kaldırılması olduğunu vurgulayan Burdur belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, milliliğin zirvede olduğu bir dönemde gündeme getirilmesinin yanlış olduğunu belirtti. Şeker Fabrikası’nın özelleştirilme girişimin B planının olamayacağını, satılmaması için herkesin elinden geleni ardına koymaması gerektiğinin altını çizdi.

BİR ŞEKER EMEKÇİSİNİN OĞLUYUM. ŞEKER

ÖZELLEŞTİRİLEMEZ. SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİM”

Bir Şeker emekçisinin çocuğu olarak Burdur’a hizmet ettiğini, Şeker Fabrikası’nın Burdur halkına iş, aş kapısı olduğunu belirterek, kesinlikle özelleştirilmesi gerektiğini, bunun için günlerdir Burdur’un köylerini karış karış dolaştığını, Burdur halkının Şeker’i sattırmayacağını vurguladı.

ÖZÇELİK: İŞ OLDUBİTTİ; NASIL SATIN ALACAĞIMIZI KONUŞALIM!

Son olarak konuşan AK Parti Milletvekili Bayram Özçelik, buradaki tablonun kendisine umut verdiğini, Burdur’un önündeki en önemli sorun olan Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi sorununun makul bir çözüme kavuşturulması konusunda umut aşıladığını belirterek, işin artık olup bittiğini, her şeyin hazırlandığını ve düğmeye basıldığını, kesinlikle bu kez satılacağını, Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Burdur Şeker Fabrikası’nı Burdurluların, PankoBirlik önderliğinde satın alınmasının görüştüğünü ve sonuca bağladığını belirtti. Ardından Burdur’un lehinde olduğunu belirttiği şartnamenin koşulları üzerine ballandıra baldıra açıklamalarda bulundu.

GÖKER: “ÇAYLAR İÇİLMİŞ; ‘PARASI OLANLARLA OTURUP BU İŞİ KONUŞALIM’ DENİYOR”

Milletvekili Özçelik’in konuşmasını müteakiben söz alan Milletvekili Göker, deyim yerindeyse “çaylar içilmiş; özelleştirmeye karar verilmiş; parası olanlarla oturup bu iş konuşalım” durumuna gelindiğinin anlaşıldığını belirtti. Göker şöyle devam etti: “Sizlerden çok özür diliyorum. Eğer bu özelleştirmenin önün e geçebilmek için bir çaba olsaydı, 3 gün değil bir hafta da kalırdım. Ama ben özelleştirmeye karşıyım. Çünkü özelleştirme, milli bir iddia değildir. Sermayeyi bir başka ele teslim etmektir. Daha sonra sahada özelleştirmeye karşı olan arkadaşlarla devam etmeye hazır olduğumu beyan ediyorum.”

KASITLI ÇAĞRILDIĞI BELLİ OLAN ALAKASIZ

BİR ŞAHSİYET PROVOKATÖRLÜK YAPTI; GERGİNLİK YARATTI

Daha sonra katılımcılara söz verildi. Konuşmalara geçilmeden önce CHP Milletvekili Dr. Mehmet Göker, cevabi konuşmasını müteakiben toplantıdan ayrılmak üzere harekete geçti. Bu esnada toplantıyla hiç alakası olmayan AKP’li bir şahsın Milletvekili Göker’e sözle sataşması ortamı birden gerdi. Göker’den ardından durumu protesto etmek için Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de toplantıyı terketti. MHP İl Başkanı Hikmet Ökte’nin “germeyelim arkadaşlar” diye ortaya konuşmasına rağmen Milletvekili Özçelik’in umursamaz bir tavır takındığı ve başını önüne eğerek bıyık altından güldüğü dikkatlerden kaçmadı. Bu tutumun o alakasız AKP’li şahsın müdahale unsuru olarak toplantıya özel olarak çağrıldığı fikrini akıllara getirdi.

VİDEO-1

VİDEO-2

VİDEO-3

VİDEO-4

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir