Pancar Kooperatifindeki yolsuzluğu nihayet bir medya daha gördü

Geçen hafta (18 Mayıs’ta) patlak veren ve KıvılcımHaber’in haberleştirdiği, ertesi gün ilk tepkinin Vatan Partisi Burdur İl Örgütü’nden geldiği Isparta-Burdur Pancar Üreticileri Kooperatifi’ndeki iddialara göre trilyonu çok aşan yolsuzluk olayını nihayet bir medya organı daha (guncel15) İnternet Gazetesi de gördü. Güncel32’nin haberine göre, Yeşilova’da 32 kişi, Kooperatif’in Yönetim ve Denetim kurulu üyeleri ve Yeşilova Mağazası sorumlusu ŞG hakkında, “zimmet”, “sahte evrak tanzimi”, “sahte fatura ve fiş bastırıp para toplamak” ve “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ülke ve Burdur, seçim atmosferine daldığı şartlarda Isparta-Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin üyeleri yolsuzluk cehenneminde debeleniyor.

KIVILCIMHABER’İN YOLSUZLUK HABER

Yeşilova/ Bedirli köylülerinden, SS Burdur- Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin üyesi 32 vatandaş, Kooperatif’in Yönetim ve Denetim kurulu üyeleriyle Yeşilova mağazası sorumlusu ŞG hakkında “zimmet”, “sahte evrak tanzimi”, “sahte fatura ve fiş bastırıp para toplamak” ve “görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla Yeşilova Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Köylülerin avukatı Ünal Korkmaz yaptığı açıklamada, “Bedirli köyünden vatandaşımız dolandırıldıklarını, haklarında sahte evrak tanzim edilerek, ödedikleri paraların borçlarından düşülmeyip, kooperatif görevlisi ŞG’nin zimmetinde kaldığını, sahte fiş bastırılıp paralarının alındığını belirterek, ‘zimmet’, ‘sahte evrak tanzimi’, ‘sahte fatura fiş bastırarak görevi kötüye kullanma’ gibi suçlardan şikâyetçi oldu” dedi.

 

Dolandırıcılığın Yeşilova’dan başladığını, kentteki yöneticilerle denetçilerin de görevini yapmadığını öne süren Ünal Korkmaz, “Yeşilova’yı bir kişiye teslim etmişler. ‘Çiftlik Bank’taki tosun gibi bir tosun da Yeşilova’da türemiş. Bana gelenlerden aldığım rakamlar, milyon lirayı aşan rakamlar. Daha Çuvallı, Başkuyu, Çeltek, Karaatlı gibi köylerden vatandaşlar kooperatifin Burdur şubesiyle çözüm aramakta. Köylüler büyük bir dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya, büyük bir suç işlenmiş” diye konuştu.

YOLSUZLUĞA İLK TEPKİYİ VEREN VP AÇIKLAMASI

Bedirli Köyü muhtarı Şükrü Kural da, kooperatif yönetimine iletmelerine rağmen soruna çözüm bulunmadığını ileri sürerek, müfettişlerin gelerek, konuyu inceleyeceğini aktardı. Kural, “köylü çok mağdur. Kooperatife günü gelmeyen borcu haricinde borcu yok. Zaten 3 ay vadeli satış yapıyorlar” dedi.

Ayrıca yolsuzluğun bir başka boyutu hayvancılık ve çiftçilik yapmayan, bir kamu dairesinde memur olarak çalışan vatandaşa da adına yem fişi kesilerek borçlu çıkarıldığı belirtildi. Burdur’da 1997 yılından beri memur olduğunu belirten İbrahim Özkaya, “ben hayvancılığın ‘h’sini yapmadım. Üzerime 100 çuval yem yazılmış. 4 bin 850 lira borç çıkardılar. Çiftçilik yapmıyorum. Hiçbir şeyden haberim yok” diye konuştu.

Mehmet Ersoy ise kendisine 7 bin lira borç çıkarıldığını anlatarak, “bu borçlar 2016’dan geliyor. Bu sene boru aldım ama ‘borcun var’ demediler. Borcum olsa zaten malzeme vermezler. Kimseye kefil olmadım ama beni bazı kişilere kefil göstermişler. Bir de kefillikten dolayı borç gelecek” dedi.

Abdullah Kural da “2016 yılından borcu olan vatandaşa malzeme, 30- 35 bin liralık yem verilir mi? Bu sene verdiler. Bana 19 bin lira borç çıkarmışlar” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir