Partizanlığın sonucu

AKP Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Liyakate Göre

Değil Sadakate ve Yandaşlığa Göre Personel Alma Politikası Duvara Tosladı

17-18 Mart 2018 tarihlerinde yapılacağı duyurulan ancak Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün baskı ünitesinde meydana gelen teknik arıza nedeniyle 31 Mart-1 Nisan 2018 tarihlerine ertelenen Açık Öğretim Kurumları (AÖL) sınavlarının ilk oturumunda bu kez de kriz yaşandı. Yaşanan skandal sebebiyle birçok öğrenci mağdur oldu. Konuyla ilgili KıvılcımHaber’e konuşan TES Başkanı Orhan Akın, “MEB’nın skandalları bitmiyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen hafta sonu yaptığı Açık Lise Sınavı (ALS de) denilen Açık Öğretim Kurumları (AÖL) sınavlarında öğrencileri mağdur eden bir skandal yaşanmasına sebep oldu. Öğrencilere dağıtılan cevap kâğıtlarında bazı derslerin cevap bölümünün olmadığı görüldü. Binlerce öğrenci sınav soruları önlerinde olmasına rağmen, cevap kâğıdında sınava gireceği ders kısmı eksik olduğundan soruları cevaplayamadı. Cevap kâğıdında sadece 4 ders için yer ayrıldığından, dört dersten fazla sınavı olan adaylar, cevap anahtarı eksik basıldığından sorulara yanıt veremedi.

4’ten az sayıda dersi olan adayların herhangi bir sorun yaşamadığı, eksik cevap kâğıtlarının 2’nci dönem 1’nci oturumda 4’ten fazla dersi olan adayları vurduğu AÖL sınavının bir kere daha gösterdiği gibi, Milli Eğitim Bakanlığı’nda hiçbir işin kuralında, doğru bir şekilde yapılamadığı belirtildi. Yaygın kanı olarak, şu anda eğitim sisteminin işin ehli olmayan insanların elinde hazan yaprakları gibi savrulup durduğu ifade edilmektedir. Türkiye’nin, “öğrencileri sınav yapamayan bir eğitim sistemiyle karşı karşıya olduğu” bir ülke durumuna getirildiği değerlendirilmesi yapılmaktadır. Bu kapsamda KıvılcımHaber’e konuyla ilgili görüşlerini aktaran Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, “gün geçmiyor ki MEB’nın yöneticilerinin birçok insanı ilgilendiren konularda yaptığı hatalar günyüzüne çıkmasın” diye konuştu.

Akın şöyle değerlendirmede bulundu:

AÇIK LİSE SINAVINDA BİR SKANDAL ORTAYA ÇIKMIŞTIR

“Son olarak geçen hafta Açık Lise Sınavlarında sınava giren öğrenciler, cevap anahtarlarının 4 alanla sınırlı olduğunu görmüşler, fazla dersi olanlar kotlama yapamadıklarından dolayı mağdur olmuşlar, bir skandal ortaya çıkmıştır.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın skandallarının arkasının kesilmediğini ifade eden Akın, “bir gün sonra Şube Müdürlüğü Sınavında da aynı skandal ortaya çıktı. Soru sayısı 37’nci sorudayken tekrar 34’de, ardından yeniden 37’ye dönmüş; o sınavda da numaralandırılırken hata yapılmış, o sınavda da birçok insan mağdur duruma düşmüştür” dedi.

Akın konuyla ilgili görüşlerini açıklamaya şöyle devam etmiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SINIFTA KALMIŞTIR

“MEB, öğretmenlerin performans değerlendirme biçimleriyle ilgili olarak, son dönemde bütün eğitim çalışanlarını huzursuz eden bir performans sisteminden bahsetmektedir.

“Biz de buradan bu skandalların arkasından şunu söylüyoruz: MEB, sınav konularında sınıfta kalmıştır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN PERFORMASI, 100 ÜZERİNDEN SIFIRDIR

“Performansını değerlendirecek olursak 100 üzerinden sıfır almıştır.

“Bu kadar çok insanı ilgilendiren konularda bu hatalar yapılmamalı.”

Başkan Akın Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki bu düşkünlüğün sebepleri konusunda da partizanlık, liyakate göre değil, sadakate göre, yandaşlığa göre eleman alınmasına işaret etti.

YÖNETİCİLER, EHİL OLSUN OLMASIN

BİR SENDİKANIN GÖSTERDİKLERİNE GÖRE YAPILMAKTADIR

“Biz bu noktaya nereden geldik diye düşünecek olursak” diyen Akın, “MEB’nda okul müdür ve müdür yardımcılıkları dâhil bir sendikanın direktifleriyle işin ehli olsun olmasın birçok yönetici neredeyse tombaladan çekseniz daha iyi olacak seviyede atamalar yapılmış, MEB sınavları yapan teknolojide bölümünde de yöneticiler demek ki böyle belirlenmiş…” diye konuştu.

Akın sözlerine Bakanlığı, “bu şekilde yönetici atamaya devam edersiniz hataların arkası gelmeyecektir” diye uyararak son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir