Performans sistemi diş sağlığını vurdu

Hanehalkının yarısının diş fırçalamadığı, 80 milyonun üçte birinin günde bir kez bile olsa dişlerini fırçalamadığı, yaşlı kesimde dişsizlik oranının yüzde 65’leri bulduğu, 5-17 yaş grubu çocuklarının yüzde 60’ında diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonunun görüldüğü günümüz Türkiye’sinde dişhekimleri koruyucu sağlık hizmetlerinin artırılmasını, Sağlıkta Dönüşüm sürecinin durdurulmasını istiyor. Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Cebeci, “Türkiye’de sistem, tedavi kalemleriyle döner sermayeden para kazanmaya odaklı olduğu”nu belirtti.

HALKIMIZIN ÜÇTE İKİSİNİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BOZUK

Özlem Konur Usta’nın Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan haberine göre, Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Dr. İlker Cebeci, Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Hanehalkının yarısının diş fırçalamadığı, 80 milyonun üçte birinin günde bir kez bile olsa dişlerini fırçalamadığı, yaşlı kesimde dişsizlik oranının yüzde 65’leri bulduğu, 5-17 yaş grubu çocuklarının yüzde 60’ında diş çürüğü ve diş eti enfeksiyonunun görüldüğü Türkiye’de devletin temel görevi olan koruyucu hekimliğin kaldırıldığını, bunun yerine “döner sermaye gelirlerini arttırmak üzere planlanmış tedavi edici” hekimliğin öne çıkarıldığının altını çizen Dr. Cebeci, “performans sistemi”nin koruyucu sağlık hizmetlerini tali plana ittiğini belirtti.

AĞIZ-DİŞ SAĞLIĞI, GENEL SAĞLIĞIN AYRILMAZ BİR PARÇASI

Ağız-diş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları; diyabet, kanser, kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları ile ortak risk faktörleri taşıyor. 2011 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler Siyasi Deklarasyonu’nda ağız-diş sağlığının korunmasının genel sağlığımızın da korunmasının en önemli ve ilk şartı olarak belirlendi. Dişhekimleri, dün Türk Dişhekimleri Birliği’nde basın mensuplarını ağırladı. Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Dr. İlker Cebeci, “ağız diş hastalıklarının; şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, büyüme-gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle ağız diş sağlığı sorunları açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmeli, açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeli” dedi.

Sağlıkta dönüşüm sisteminin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte devreye sokulan performans sistemi Türkiye halkının ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Performans sisteminde hastanenin döner sermayesinin arttırılması için hekim tedavi edici hizmetlere yöneliyor. Sağlık Bakanlığı’nın 182 hastane randevu sistemi, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde (ADSM) her 15 dakikada bir hasta kabul ediyor. 15 dakika hastayı ancak tedaviye etmeye yarıyor. Dr. İlker Cebeci, “bir yandan kamuda dişhekimi istihdamı artarken, diğer yandan yeni tesisler kurularak, devletin temel görevi olan koruyucu hekimlik yerine döner sermaye gelirlerini arttırmak üzere planlanmış tedavi edici uygulamalara öncelik veriliyor. Bunun baskısı ile kamudaki meslektaşlarımız iş yoğunluğunda aşırı artış yükü altında eziliyor” dedi.

ÇÜRÜK DOLGUYLA BİTMEZ

Türkiye’de koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetinin hiçbir zaman sistematik olarak uygulanmadığını, 15 yıl önce “diş hekimliğinde kamunun olmadığı”nı, bu dönemde “Ağız Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) geliştirildiği”ni, “kamuda dişhekimi istihdamının arttırıldığı”nı belirten Dr. Cebeci, “ADSM’lerde hekimlerin ücretinin performans sistemiyle telafi edilmesi yoluna gidildi. Bu sistemde, hastanenin döner sermayesinin para kazanması esas. Döner sermaye para kazanacak ki, hekimlere de performans ödemesi yapabilsin. Sistem, ‘Tedavi yap, tedavi kalemleriyle döner sermayeden para kazan’ diyor. Sağlık Bakanlığı, hekime 15 dakikada bir hasta randevusu veriyor. Bu şartlar altında hekimden, hastaya ‘dişlerinizi şu şekilde fırçalamalısınız, diş ipi kullanmalı, diyetinize dikkat etmelisiniz’ gibi 30 dakikalık ağız hijyeni eğitimi vermesini bekleyebilir misiniz? Sağlık Bakanlığı koruyucu hekimliği geri plana atıyor. Bu kadar yatırım, bu kadar masrafa rağmen ağız ve diş sağlığımız iyiye gitmiyor. Diş çürüğünü dolgu yaparak bitiremezsiniz. Koruyucu hekimlik uygulamasına yönelmek zorundasınız” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir