Petek, Burdur halkını ve taşeron işçilerini kandırıyor ve yanıltıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanvekili ve AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek, taşeron işçilere “kadro müjdesi”nin geldiğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu’nun ‘ister asıl iş olsun, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak’ dediğini hatırlatan Petek, ülke ve çalışma hayatı 13 yıldır AKP Hükümetleri döneminde taşeron cehennemine döndürülmemiş gibi, AKP Hükümeti’nin taşeron işçilerine oynadığı “kadro” oyununu müjde gibi vererek, “yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de müjdeli kararımızı bildirmek istiyorum. Asli işlerde çalışan işçilerimizi kamuya alıyoruz. Vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği bir karar daha aldık. Adalet, eşitlik gereği ayrıca yardımcı işlerde çalışan kamuya almaya kararlaştırdık. İster asıl iş olsun, ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah. Biz söz verdik mi böyle söz veririz. Hayırlı olsun” dedi.

ÇALIŞMA HAYATINDA İŞÇİ SINIFI

DÜŞMANI BÜTÜN DÜZENLEMELERİ AKP HÜKÜMETLERİ YAPTI

Taşeron işçilik, 13 yıllık AKP döneminde çoğalmış, sayıları milyonlarla ifade edilir olmuştur. Meclis, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İŞKUR birer taşeron cehennemine dönmüştür. Kamuda ortalama 700 bin, (belediye ve İl Özel İdareleri gibi) mahalli idarelerde 1,5 milyon dolayında taşeron işçisi vardır.

Esnek çalışmanın bütün şekilleri İş Yasası’na AKP döneminde sokulmuş, işçi sınıfı kiralık işçilik gibi kölelik durumuyla AKP döneminde karşı karşıya gelmiştir. İŞKUR’un, Özel İstihdam Bürolarına kuruluş izni veren ve hatta bizzat işçi kiralayan merkez haline getirilmesi becerisi AKP Hükümetlerine aittir. Toplum Yararına Çalışma Programı adıyla her yıl kiralanan işçi sayısı 200 bin dolayındadır. İŞKUR, bu program çerçevesinde içinde bulunduğumuz dönemde sadece ilimizde geçen yıl 1000 dolayında işçiyi il çapında belediyelere ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına kiralamıştır.

Ayrıca Denetimli Serbestlik diye bir çalışma şekli yaratıldı. Köleci Toplum döneminde kölenin dahi ölmemesi ve efendisine hizmet etmeye devam etmesi için karnı doyurulurken, bu tür çalışan kişilere ulaşım, ücret, beslenme vb beş kuruş para ödenmiyor.

Mezarda emeklilik daha da derinleştirilmiş ve ilerletilmiş; 4/ C diye bilinen geçici personel sistemi yaratılmıştır.

YENİ BİR KÖLE TÜCCARLARI TASARISI SIRADA BEKLİYOR

Eğer ihdas edilirse Meclis’teki bir tasarıya göre, Özel İstihdam Büroları aracılığı ile köle tüccarları işçileri köle gibi satabilecekler; ÖİB’ndan kiralanmış işçiler yasa ve Anayasal hiçbir haktan yararlanamayacaklar.

AKP Hükümeti işçi sınıfını köleleştirmeyi stratejik plan olarak önüne koymuş; adına da Ulusal İstihdam Stratejisi demiş; Başbakan Davutoğlu ve Milletvekili Petek, taşeron işçileriyle alay ediyorlar. İlk anda da taşeron işçileri olayı müjde olarak algıladı ve sevinç duydu.

Ancak işin o kadar kolay olmadığı ve “kadro oyunu”yla karşı karşıya olunduğu ortaya çıktı. Maliye Bakanı ise başka telden çaldı.

Şartlar ortaya çıktıkça taşeron işçilerini sevince boğan “kadro” meselesinin altındaki Çapanoğlu da aydınlanıyor. Define arayarak her şeyini kaybeden fakir arabacının filminin hikâyesindeki gibi, altından yılan çıkıyor.

Kadro alabilmek için öncelikle mesleki yeterlilik sınavı, güvenlik soruşturması, bir yıllık çalışma şartı gibi ön elemeleri aşmak gerekeceği belirtiliyor.

Ayrıca Başbakan, kadroya alınacak işçilerin ücretlerinin değişmeyeceğini belirtti. Bu ne anlama geliyor; hiç düşünüldü mü?

Asgari ücretle açlık sınırı altındaki ücretlerle debelenmeyi kamuda da sürdürecekleri anlamı çıkmaz mı?

DAĞ FARE DOĞURDU; “KADRO MÜJDESİ”,

BİR ANDA “KAMUDA ÖZEL SÖZLEŞMELİ STATÜ”YE DÖNÜŞTÜ

Aslında Hükümet de Petek de dağın fare doğurduğunu bilecek kadar açıkgözler ama taşeron işçilerini kandırma yolun a gitmeden de edemiyorlar. Hayatları kandırma ve yanıltma üzerine kurulmuş; yalan dolan üzerine bina edilmiştir. Kamuda “özel statü” ya da “özel sözleşmeli personel” durumunu “kadro müjdesi” diye lanse etmenin daha doğrucası yutturmanın başkan türlü izahı yoktur

“ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ BİR UCUBE”

KAMU SEN Genel Başkanı Koncuk’un dediği gibi “çalışma hayatında yeni bir ucube” yarattılar ve bu “ucube”yi Hükümet ve Petek, taşeron işçilerine “kamuda müjde” diye yutturmaktadırlar. Başbakan “taşerona kadro” diyor; Maliye Bakanı “kamuda özel statü/ sözleşmeli personel” den bahsediyor. Kadro cetvelinde de yeni hane açılıyor; “mesela buna 4/E diyebilir miyiz acaba?

 

DÜZENLEMENİN ALTINDA KADRO DEĞİL YILAN ÇIKTI!

Düzenleme ne getiriyor? Hükümet ve Petek taşeron işçisinin bunu öğrenemeyeceğini mi sanıyor?

Bir, işçiler kadrolu değil, özel sözleşmeli personel olacak, 3 yılda bir sözleşem imzalanacak.

İki, geriye dönük alacak haklarından mahrum bırakılacak. İşte kritik nokta da burada. Zira yasal yol izlenirse taşeron işçilerinin milyarlarca alacağı ortaya çıkacak. Bir çırpıda AKP Hükümeti bir ali cengiz oyunuyla bundan kurtuluyor.

Üç, Sendikaların toplusözleşmelerinden yararlanamayacak.

Dört, İş güvencesi büyük ölçüde ortadan kalkacak.

Beş, Sözleşmeli personellik için sınava tabi tutulacak.

Altı, Maaşlar asgari ücret düzeyinde kalacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir