Protokolle Zafer Bayramı

Vali Kürklü, askeri bölüğün ve boş kaldırımların bayramını kutladı

AKP Hükümeti bir genelge yayınlayarak halkın Zafer Bayramı’nı kutlamasını yasakladı. Burdur Valiliği önce kutlama programını yayınladı. Ardından genelge gelince çelenk sunma ve tebrikler dışındaki etkinliklerin kaldırıldığını açıkladı. Halk bunu kutlamaların tamamen vazgeçildiği şeklinde anladı. Son zamanların en sönük çelenk ve geçit töreni gerçekleştirildi. Vali Kürklü, askeri bölüğün ve boş kaldırımların bayramını kutladı. Öğleye doğru da tüm Türkiye’de olduğu gibi, halk alternatif bir kutlama programı uygulayarak İstasyon Park’tan Cumhuriyet Meydanına yürüdü ve çelenklerini sundu. Halka yasakların sökmeyeceği bir kere daha anlaşıldı. Ve zaferlerin yasak dinlemeyeceği bir kere daha kanıtlandı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan protokol, Atatürk Anıtına çelenk sundu. İstiklal Marşı ve saygı duruşunu müteakiben Valilik çelengini Vali Kürklü, Garnizon çelengini Garnizon ve 58. Piyade Eğitim Alay Komutanı P. Albay Metin Karagöz ve Belediye Başkanlığı çelengini Başkan Ercengiz koydu.

Ardından Valilik makamında Vali Kürklü tebrikleri kabul etti. Burada okunan sıfatlara ve isimlere göre tebrikler alındı. Gazeteciler Cemiyeti’nin adının okunmasına rağmen kimsenin gelmemesi gülümsemelere neden oldu.

Tebrik töreninin ardından Cumhuriyet Meydanında geçit törenine devam edildi. İstiklal Marşı okundu.

Sanki 13 yıldır Türkiye’yi beraber yönetmemişler gibi “paralel devlet yapılanması”ndan bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın propaganda mesajı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemi üzerine yapılan konuşmayı müteakiben bir şiir okundu.

Askeri geçit töreninin ardından tören sona erdi. Asker yürüyüş esnasında “her şey vatan için” sloganlarıyla Atatürk Caddesini inletti; halktan bol bol alkış aldı. Kaldırımdaki vatandaşlar sancağın geçişini ayakta alkışladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir