“Şeker fabrikası Burdur’un can damarıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı bir açıklama yaparak, son zamanlarda basın yayın organlarına sıkça düşmeye başlayan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında siyasi iktidara ateş püskürdü; Şeker Fabrikası’nın Burdur’un “can damarı” olduğunu belirtti.

Yazılı bir açıklama yaparak, “Türkiye’nin şeker pancarı üretimi için çok büyük önem taşıyan şeker fabrikalarının yeniden satışa çıkarılacağı iddiaları”nın basına yansımaya başladığını, Türkiye’de “25’i kamu, 8’i özel sektöre ait olmak üzere 33 şeker fabrikası”nın faaliyette bulunduğunu belirten Dr. Mv. Göker, Burdur Şeker Fabrikası’nın 1955 yılından bu yana faaliyette bulunduğunu, yılda yaklaşık 600 bin ton pancar işleyerek kentimize çok büyük oranda katkı sağladığını vurguladı.

Burdur’da 8 bölgede 80-120 bin dekar arasında pancar ekimi yapan yaklaşık 2 bin 200 pancar çiftçisinin bulunduğunun altını çizen Mv. Göker, “pancar alım zamanında geçici işçilerle birlikte yaklaşık bin kişinin çalıştığı Burdur Şeker Fabrikası şehrimizin can damarıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Mv. Göker şu görüşleri savundu:

“Yapılacak en son özelleştirmenin şeker fabrikaları olması gerektiğini defalarca söylememize rağmen maalesef AKP Hükümeti, bu yanlışın peşinde koşmaya devam etmektedir. Şeker pancarı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla katma değer ve istihdam yaratan ürün olarak göze çarpmaktadır. Şeker fabrikaları sadece birer fabrika değil, 100 binlerce insanın ekmek kapısı durumundadır. Üretilen şeker pancarı üreticilerin, yaş küspe hayvancıların, şeker de tatlandırıcı sektörünün lokomotifi konumundadır. Söz konusu bu fabrikaları ‘kâr etmiyor’ mantığıyla yola çıkarak özelleştirmeye çalışmak doğrudan 100 binlerce insanın, dolaylı olarak da milyonlarca insanın ekmeğiyle oynamakla eşdeğerdir.”

“Milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikalarını özelleştirme”nin, “aynı zamanda halk sağlığına ihanet etmekle eşdeğer olacağı”nı ifade eden Mv. Göker, “Avrupa ülkelerinde nişasta bazlı şeker kotası ortalama yüzde 1-2’lerde seyrederken, Türkiye’de bu oran yüzde 10’lar seviyesindedir. Mısır şurubundaki yüksek früktozun pek çok sağlık sorununa neden olduğu herkes tarafından bilinmektedir” dedi.

“Yüksek şeker potansiyeline sahip ülkemizde şeker pancarı tarımının ve endüstrisinin korunarak desteklenmesi gerekirken özelleştirme yapılması hangi akla hizmettir” diye soran Mv. Göker, sözlerine, “kamuoyuna yansıyan bu haberlerin doğru olmaması sadece Burdurluların değil tüm Türkiye’nin beklentisidir” şeklinde son verdi.

VATANDAŞIN ŞEKER FABRİKASININ

ÖZELLEŞTİRİLMESİ KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCESİ İÇİN TIKLAYIN!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir