Şeker işçilerinden özeleştirmeye karşı imza kampanyası

Burdur Şeker Fabrikası’nın ülke çapında 14 şeker fabrikasıyla birlikte satışı için düğmeye basıldığından beri ayakta olan Şeker işçileri şimdi de Cumhuriyet Meydanı’na stand açarak imza kampanyası başlattı. Şeker işçisi, “NBŞ’e mecbur kalmayalım”, “Geleceğimizi satmayalım” sloganlarıyla Burdur halkından imza topluyor.

Kargil rapor yazdı. Bütçe açıklarıyla sarsılan AKP Hükümeti düğmeye bastı. TÜRK Şeker’in 25 fabrikasından 14’ü satılacak. Günlerdir Şeker işçisi ve pancar çiftçisi hop oturup hop kalkıyor. Ülke çapında mücadelenin fitilini Şeker İş ateşledi.

İNSANLAR, CANAVAR ŞEKER NBŞ’YE MAHKUM EDİLMESİN!

Rantı büyük kupon arazisiyle rantiyenin ağzını sulandıran topun ağzındaki Burdur Şeker Fabrikası işçileri de eylem üzerine eylem düzenliyorlar. Tek tek işçiler evlerde ve çiftçiler köylerde imza topluyorlar. Çeşitli kitle örgütü, sendika ve odalarla biraraya gelerek basına açıklamalarda bulunuyorlar. Bu kapsamda bugün Şeker İş sendikasının öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda imza standı açan Şeker işçileri, kamuoyunda “canavar şeker” olarak anılan “Nişasta Bazlı Şekere mecbur kalmayalım”, “Geleceğimizi sattırmayız” sloganlarıyla halktan imza toplamaya başladılar.

ŞEKER İŞ BAŞKANI: TOPLUMSAL TEPKİ ÇOK BÜYÜK

Ulusal Kanal mikrofonlarına konuşan Şeker İş Başkanı Mustafa Onay, “bilindiği gibi şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı alındı. Biz üreticilerimizle imza kampanyası başlattık. Bugün burada ‘Şeker Fabrikası satılmasın’, ‘İnsanlar, NBŞ’e mahkûm edilmesin’ sloganlarıyla imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Burdur’da toplumsal tepkinin çok büyük olduğunu gördük. Kanaat önderlerinin, özellikle milletvekillerimizin bu tepkileri görmezden gelmesinler. Bu şeker fabrikaları kapatılmamalı” dedi.

GELECEĞİMİZİ SATMAYALIM; NİŞASTA BAZLI ŞEKERE HAYIR!

30 yıllık Şeker işçisi Gültekin Uğur ile 12 yıllık Şeker işçisi Süleyman Kocabay ise “Fabrikamız kapanmasın. Burdur Şeker Fabrikası ve 14 şeker fabrikası kapanmasın. Buradan insanlar ekmek yiyor. Geleceğimizi satmayalım. Nişasta bazlı şekere hayır. İnsanlar nişasta bazlı şeker yemesin” dediler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir