Dün akşamüzeri saat 17,00’de Yüksek seçim Kurulu (YSK’na) verilen aday listeleri AKP’de yaprak dökümü, MHP’de şok dalgaları, CHP ve HDP’de patinaj sesleri getirdi. Bütün partilerde irili ufaklı sürprizlerin yaşandığı listelerin gene umut vadetmediği belirtiliyor.

YSK’na teslim edilen listelerin uzman gözüyle incelenmesinin sonuçlarına göre, şoklarla ve sürprizlerle dolu olduğu ileri sürülüyor. AKP listelerinde tam 238 isim, 7 Haziran başarısızlığının ceremesi yüklenerek günah keçisi olarak değerlendirildi ve liste dışı kaldı. Ancak sürprizlerden de geri kalmadı. Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki pazarlığın son ana kadar sürdüğü bildiriliyor. Bu nedenle YSK’ye aday listesini en son AKP verdiği belirtiliyor. Erdoğan’ın Cuma namazı bahanesiyle dün Çankaya’ya geçerek son müdahaleleri yaptığı ileri sürüldü. 1 Kasım seçimleri arifesinde 7 Haziran seçim sonuçlarını yüzde 100’e yakın isabetle saptayan araştırmacılara göre anketlerde oy oranı düşme eğilimi gösteren partide son dakika sürprizleri yaşandı; somut durum masaya yatırıldı ve Erdoğan geri adım atarak Gül’e ve uluslararası finans kuruluşlarına ve yakınlığı ile bilinen isimler yeniden aday gösterildi. Örneğin Babacan’ın ve Mehmet Şimşek’in tekrar listeye alınması, kerhen uzlaşma olarak değerlendirildi. 7 Haziran’da 3 dönem kuralına takılanlardan 24’ü yeniden listeye girebildi. Bu kapsamda 3 dönemlik ilimiz eski milletvekili Bayram Özçelik Burdur AKP camiası ve kamuoyu için en büyük sürpriz oldu. Özçelik seçim kaybedilmiş bir ilin milletvekili olduğu halde gene listeye alındı; hem de listenin başına oturtuldu. Böylece Burdur AKP’nin MHP’ye birkaç bin oy farkıyla kaptırdığı ikinci milletvekilliğine göz diktiği belirtildi. Özçelik’in birinci sıraya getirilmesinin, ilimiz siyasetinde dengeleri altüst edeceği ve hesapların yeni baştan yapılmasına neden olacağı ileri sürüldü. Özçelik’in kendine hasımlık eden, altını oyan ve arkasından dolap döndüren bazı kuvvet merkezlerinden hesap soracağının kesin gözüyle bakıldığı bildiriliyor. Bakanlığı kabul etmesiyle MHP’de bomba gibi patlayan ve tahmin edilemeyecek derecede büyük sıkıntıya neden olan Tuğrul Türkeş AKP’den aday oldu. Adı Hürriyet Gazetesine saldırıyla öne çıkan Milletvekili Abdürrahim Boynukalın ve Uğur Işılak listelerde yer bulamadı.

AZICIK AŞIM KAYGISIZ BAŞIM DURUMU ZEMİNİNDE İDDİASIZ PARTİ GÖRÜNTÜSÜ

CHP’de ise 7 Haziran’da seçilenleri büyük oranda korundu; azıcık aşım kaygısız başım durumu üzerinde tencere kalaylamaya devam edileceği gösterildi. 7 Haziran’da yolsuzluklarla anılan ve partiye oy kaybettirdiği iddia edilen bazı isimlerin yeniden aday gösterilmesi ve örneğin Umut Oran ve Ali Özgündüz’ün gene listelerde yer bulamaması, ittifaklara da kapıyı kapatması umut ve gelecek vadetmeyen parti görüntüsünü koruduğu iddia edildi. İlimizde de 7 Haziran sıralamasının aynen korunması, Mehmet Göker, Kadir Koç ve Okan Kurd sıralamasının aynen uygulanması sürpriz olmadı.

TRANSFER KÂBUSU ALTINDA HAZIRLANAN LİSTE

Kulislerde konuşulanlara göre, vatansever politikaların prim yaptığını ve oy oranlarını etkilediğini saptayan ve buna uygun sert politikalar uygulayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekili aday listelerini transfer korkusunun etkisinde hazırladı. Bu nedenle partide ayrı grup oluşturabilecek ve parti merkezinden bağımsız hareket edebilecek kişilerin önünün kesildiği belirtildi. Bu kapsamda eski Meclis Başkanvekili Meral Akşener’’in listeye konmadığı ileri sürüldü.

TÜRKEŞ ARACILIĞI İLE MHP’DEN BİR GRUP KOPARMA ÇABASI

MHP yetkili çevrelerinden sızan haberlere göre, AKP 1 Kasım seçimlerinde de tek başına iktidar olamazsa Tuğrul Türkeş aracılığı ile MHP’den bir grup milletvekilini koparacak. Bu ekiple koalisyon kurmak için şimdiden çalışmaya başladığı belirtiliyor. AKP’nin bu niyetini ta başından sezinleyen Bahçeli buna uygun pozisyon aldı ve buna uygun mücadele süreci izledi. AKP’nin bütün çabalarını dikkatle izlendiği ifade ediliyor. Önümüzdeki dönemde yeni bir Tuğrul Türkeş örneği yaşanmaması için bütün tedbirlerin alındığı ileri sürülüyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir