Sömestr tatili bir aya çıkarılıyor

Öğretmenlerin yaz tatilinin 15 günü kışa kaydırılıyor; yaz tatili 3 aydan 75 güne düşünülüyor; sömestr tatili 30 güne çıkarılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan bir çalışmaya göre, öğretmenlerin ve öğrencilerin sömestr tatilinin 14 günden 30 güne çıkarılmaya hazırlanıldığı öğrenildi.

KIŞ TURİZMİNE KATKI; ELEKTRİKTE TASARRUF

Ayrıca tasarıyla yaz tatili 15 gün kısaltılıyor; 15 Haziran ile 1 Eylül arasında 75 güne düşürülüyor.

Posta Gazetesi Eğitim Uzmanı Yaşar Özay’ın haberine göre, yaz aylarında 15 Haziran ile 1 Eylül arasındaki 3 aylık yaz tatilinin 75 güne düşürülmesi ve bunun kış aylarına kaydırılarak, 31 Aralık ile 14 Şubat arasındaki sömestr tatiline eklenmesi sonucu 31 Aralık ile 1 Şubat arasında 30 günlük sömestr tatili yapılması değişikliğinin amacının, yerli turistin ülke içinde yer değiştirmesi sayesinde oluşan hareketliliğin ekonomide canlılık yaracağı, elektrikte tasarruf yapacağı düşüncesi olduğu bildirildi.

Planlanan değişikliklerin 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanacağı düşünülüyor. Konuyla ilgili çalışmalar sürüyor.

31 Aralık’tan 1 Şubat’a kadar olması planlanan uygulama ile enerji tasarrufu ve turizm hareketliliği hedefleniyor.

YAZ TATİLİ KISALACAK; SÖMESTR UZAYACAK

Değişiklikle yaz tatilinin 15 Haziran ile 1 Eylül arasında olması öngörülüyor. Buna göre yaz tatili 3 aydan 2,5 aya düşecek. 2015 iş takviminin yayımlanmış olması nedeniyle değişiklik 2016 – 2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. 2015 eğitim takvimine göre eğitim yılının ilk dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek ve sömestr tatili başlayacak. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü 2. dönem için ders başı yapılacak. Okullar 10 Haziran 2016 tarihinde yaz tatiline girecek.

EN PEDEGOJİK OLANI DÖRT SÖMESTR OLMASIDIR

Konu hakkında KıvılcımHaber’e açıklamada bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Necdet tekin, konu henüz üzerinde çalışılan bir tasarı olduğunu, somut olarak ortaya çıktığında görüşlerini açıklayacaklarını belirterek, sömestr konusunda sendikasının görüşünü de belirtti. Necdet Başkan, eğitimde en pedegojik kararın eğitim-öğretim yılının 4 sömestrden oluşması olduğunu ileri sürdü.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir