Tabiat parklarına bir yenisi daha eklendi

Türkiye’nin 229’ncu Tabiat Parkı, Karanlık Dere kanyonu oldu

Altınyayla Ballık köyü yakınında bulunan, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran, 1997’de eski bakanlardan İmren Aykut zamanında milli park ilan edilmesine karar verilmesine rağmen bugüne kadar hiçbir hükümetin kılını kıpırdatmadığı Karanlık Dere Kanyonu’nun, milli park statüsüne yükseltildiği ilan edildi.

Sedir, çam, ardıç ve meşe ağaçlarıyla kaplı, yüzlerce metre yüksekliğindeki jeolojik yapılarla görsel bir şölen sunan, dağlardan gelen yer altı sularının, Gökpınar mevkisinde birleşerek tam ortadan geçen ve Altınyayla ile Fethiye ilçelerini birbirinden ayıran dereye döküldüğü Karanlık Dere Kanyonu nihayet dün ilimizi ziyaret ederek bir dizi açılış ve temel atma töreni yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından sürpriz bir şekilde milli park ilan edildi ve ülkemizin 229’uncu milli parkı oldu.

Geçmişte ayı ve geyiklerin yaşadığı, sadece bitki örtüsü ve hayvan varlığı bakımından değil, jeolojik yapı olarak da çok farklı özelliklere sahip Karanlık Dere Kanyonu Tabiat Parkı’nın sahip olduğu yapı yla manzara seyir, tabiat fotoğrafçılığı ve tabiat yürüyüşü gibi açık hava aktivitelerine uygun bir saha olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “tabiatı korumakla mükellef olan bir Bakanlık olarak, bu çok değerli alanı 229. Tabiat parkı olarak ilan ettik” değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir