TKB bölge toplantısı Serenler’de akşam yemeği ile başladı

Burdur Belediyesi, yaklaşık 20 yıldır üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği (TKB’nin) 2’nci büyük bölgesel toplantısına ev sahipliği yapıyor. Konuklara Serenler Otel verilen akşam yemeğinde konuşan Başkan Ercengiz, “topraklarında doğal ve kültürel mirasın zenginliği ile yoğrulmuş göller ve gönüller diyarı Burdur’umuza hoş geldiniz. Belediyemizin, Tarihi Kentler Birliği’ne bir kez daha ev sahipliği yaptığı bölge toplantımızda ‘Göller Bölgesi ve Yakın Çevresindeki doğal, muhteşem coğrafyası ve binlerce yıllık tarihsel geçmişi olan Pisidia’dan günümüze uzanan süreçte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış topraklarda yaşamanın onurunu taşıyoruz” dedi.

Yemeğe Vali Yılmaz, Başkan Ercengiz, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, TKB Başkanı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve konuklar katıldı.

Açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptı. TKB Başkanı ve Vali Yılmaz da birer konuşma yaptılar.

“Topraklarında doğal ve kültürel mirasın zenginliği ile yoğrulmuş göller ve gönüller diyarı Burdur’umuza hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

Belediyemizin, Tarihi Kentler Birliği’ne bir kez daha ev sahipliği yaptığı bölge toplantımızda “Göller Bölgesi ve Yakın Çevresindeki Doğal – Kültürel Miras Konusunda Son Gelişmeleri” ele alacağız. Kuşkusuz böyle bir başlık, bizlere Burdur’umuzun tarihsel geçmişinden geleceğe taşıdığı doğal ve kültürel zenginliğinin sorumluluğunu da yüklüyor. Muhteşem coğrafyası ve binlerce yıllık tarihsel geçmişi olan Pisidia’dan günümüze uzanan süreçte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış topraklarda yaşamanın onurunu taşıyoruz.

Tarihte Göl Kenti (Limobrama) olarak da bilinen Burdur’un zengin su kültürü, çevresindeki toprak yapısını geliştirmiş, 10.000 yıl öncesinde Hacılar’dan günümüze tarımsal alanda toprağın kullanımı ile çiftçi topluluklarının yerleşimlerinin önünü açmıştır.

Böylesine zengin su kültürünün yöredeki toprak zenginliğini nasıl da arttırdığını o döneme ait birçok yerleşim biriminde görebiliyoruz. Öyle ki, bu nedenle “Tanrı’nm nimetlerinin bahşedildiği kent olarak” Polydorion adını almıştır.

Zengin su kaynaklarının yer aldığı Çine Ovası’ndan Kayapınar’a,  oradan da Burdur Çayı’na uzanan suyun yolculuğunda tarımsal alanlara nasıl hayat verdiğini biliyoruz. Kentin binlerce yıllık tarihsel geçmişinden günümüze uzanan su kültürü, su varlıklarıyla buna bağlı oluşan kültür yapılarını hala ayakta tutmaya çalışıyor. Yörenin kültürüyle harmanlanmış folklorik zenginliği yediden yetmişe yörenin zeybek gönüllü insanlarının dilinden düşüremediği “on ikidir Burdur’un dermeni” türküsüyle dillerde olan su değirmenleri, hamamlar, çeşmeler hala varlıklarını sürdürüyor. Çeşmelerin onarımını yapan, Su Kültürü Meydanı olarak Oluklaraltı Meydanını projelendiren Belediyemiz, son olarak satın aldığı ve projelendirdiği tarihi Gümüş (Ali Bey) Değirmeni restorasyonu için gün sayıyor. Bu proje için Sayın Valimizin destekleriyle endüstriyel kültür mirasımızı, yörenin buğdayını işlemiş ve günümüze kadar ayakta kalmış bu değirmenimizi, Sanayi Müzesi olarak Burdur’umuza kazandırmak istiyoruz.

Burdur’un tarihsel zenginliği, Neolitik dönemden günümüze Kent Merkezindeki İstasyon Höyüğüne kadar uzanıyor. Hala kazısı yapılamayan bu zenginliğimizin bir an önce gün yüzüne çıkarılmasını bekliyoruz. Belediyemiz ilimiz topraklarında tarihsel geçmişimizin Neolitik döneme uzanan dünyaca ünlü Hacılar büyük Höyük de kazı çalışmalarına olduğu gibi, İstasyon Höyüğümüze de destek vermeğe hazır olduğunu belirtmek istiyorum

Belediyemiz, 700 yıllık tarihi geçmişe sahip Ulu Cami çevresinde oluşmuş Tarihi Alan Pazarını, bugünkü adıyla Yukarı Pazarı canlandırıyor. 1992 yılında başlayan koruma çalışmalarında kaybolmaya yüz tutmuş bu tarihi alana değer verilerek, Yukarı Pazar koruma alanı ilan edilmişti. Ulu Cami çevresindeki 36 bina ve işyerinin cephe iyileştirmeleri 2003 yılında tamamlandı. 1. ve 2. Yağ Pazarı Sokaklarla, Ulu Cami sokakta 48 yapı 2009 da ve Uzun Çarşı Caddesinde 87 yapı 2013’te özgün niteliklerine uygun hale getirilerek Belediyemizce tamamlanan bu sokak sağlıklaştırma uygulamalarından sonra programa aldığımız Eski Belediye Caddesi, Yeşilyurt ve Deveci Sokakların Sağlıklaştırma Projesi hazırlanmaktadır.

Bunun dışında yer alan ve tarihi alan içinde kalan 3 sokağımızın da tamamlanmasıyla, yapıların korunması ve özgün niteliklerine kavuşturulması planlanmıştır. Yukarı Pazar alanı için Kentsel Tasarım ve Uygulama Projeleri hazırlık çalışmaları da tarafımızca başlatılarak, sokakların yol ve kaldırım döşemelerinin, aydınlatmalarının, kent mobilyalarının uygulama projeleri hazırlanarak, mekanlara işlev kazandırılması ve ticari yaşamın yeniden hareketlenerek Yukarı Pazarın canlandırılması planlanmıştır. Bu konuda Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş’un vereceği desteğe şimdiden teşekkür ediyorum.

Belediyemiz geleceğinden sorumlu olduğumuz gibi, geçmişinden sorumlu olduğumuz bilinciyle, kent belleğinde yer etmiş önemli tarih yapılarını sürdürebilir şekilde yaşatmak için yola çıktık.

19.Yüzyıl yapısı olan Murtazaaliler Evini satın alarak Sagalassos Tanıtım Evi yapmayı, antik zamanla yakın dönem mimarimizi Sagalassos Kazı çalışmalarını tanıtmayı amaçlıyoruz.20.Yüzyıl başlarında yapılmış eski bir Rum Evi olan Bayav Evi’ni satın alarak Büyük Mübadele ile Yunanistan’a göçmüş eski Rumlar ile bu mahalleye Selanik’ten gelen vatandaşlarımızın arasında Kültür Köprüsü oluşturacak Mübadele Kültür Evi projesini hazırlıyoruz. Yine 20.Yüzyılın özgün mimarlık eserlerinden Serdaroğlu Evi Belediyemizce kiralanmış olup projesi üzerinden onarım çalışmalarına başlanarak, yöre lezzetlerinin tanıtımına, hazırlanmasına ve sunumuna yönelik Burdur Mutfak atölyesi kurmayı planlıyoruz.

Piribaşlar Evimizi Burdur’un tarihi, ekonomik, sosyal ve Kültürel geleneklerini anılarını tanıtan, yaşatan, geçmişten gelecek kuşaklara taşıyan etnoğrafik ve interaktif hizmet verecek Kent Belleği Müzesi olarak hizmete açmayı planlıyoruz.

19.Yüzyılın önemli eserlerinden olan Tarihi Sadrazam Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi restorasyonu tamamlanmıştı. Çevre düzenlemesi yapılarak, el yazmalarından yazılı tarihi kaynakları araştırmacılara sunacak şekilde interaktif kütüphane olarak hizmete açıyoruz. Yukarı Pazarda Bayraktar Evi olarak da bilinen yapıyı Kent Tanıtım Evi olarak hazırladık. Kent belleğimizde önemli bir yer tutan yaklaşık yüzyıllık bir yapı olan Şehir Kulübü 2014 yılında kentimize kazandırıldı. Uzun yıllar sohbet, dinlence, yeme-içme mekânı olarak hizmet vermiş olan bu tesisimiz günümüzde yeniden işlevlendirilerek Sergi Salonu ve Söyleşi mekânı olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Başta Burdur Gölü olmak üzere çevredeki göllerdeki suların hızla çekilmesi insanlardaki su özlemini daha da çok artırıyor. Burdur Gölü ve Havzadaki su kaynaklarından daha çok yararlanmak isteyen Belediyemiz çabalarına sadece kent halkını değil tüm insanlığı ortak etmek istiyor.

Anadolu’muzun binlerce yıllık tarihsel geçmişinden günümüze, Göller Bölgemizde ortaya çıkan doğal ve kültürel mirasa birlikte sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak sorumluluğu içinde Burdur’umuza gelmiş bulunan siz dostlarımıza en derin sevgi ve saygılarımla bir kez daha hoş geldiniz diyor, toplantımızın başarılı geçmesini diliyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir