TKB toplantısı ikinci kez Burdur’da

Burdur Belediyesi, yaklaşık 20 yıldır üyesi bulunduğu Tarihi Kentler Birliği’nin 2’nci büyük toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İstasyon Park’ta yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamada Başkan Ercengiz, “çok prestijli bir birlik olan TKB, başta ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen önderliğinde ikinci en büyük ve verimli olacağı belirtilen toplantısına ev sahipliği yapacağız” dedi.

Türkiye’de 1970’li yıllara uzanan kültürel miras bilinci ve korumacılığın, tarihsel çevreyi koruma ve yaşatma çabasının geçmişi, uzun yıllar aydınlar, akademisyenler ve gönüllü uzmanların özverili çabalarıyla küçük adımlarla gelişti. 1990’lı yıllardan sonra demokratik kitle örgütlerinin girişimleriyle bir ölçüde ivme kazanarak, bir birikim sağladı. 2000 yılına girerken Avrupa Konseyi’nin başlattığı “Avrupa Bir Ortak Miras” kampanyası bu çabaları tetikledi, yaygınlaşmanın yolunu açan gelişmeleri başlattı.

Bu kampanyanın projelerinden birisi de, “tarihi kentler arasında kültürel miras alanında işbirliğinin geliştirilmesini öngören bir birliğin kurulması” oldu. 7-8 Ekim 1999 tarihinde Strasburg kentinde kuruluş toplantısını yapan Avrupa Tarihi Kentler Birliği’ne Türkiye de davet edildi. Toplantıya gözlemci üye olarak katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi, daha sonra Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş çalışmalarını başlattı ve yürütücülüğünü üstlendi. İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ÇEKÜL Vakfı ve Mimarlar Odası’nın katkılarıyla tamamlanan kuruluş aşamasında Dışişleri, Orman ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Arkeoloji ve Arkeologlar Derneği ve Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği de TKB’nin yanında yer aldı. 22 Temmuz 2000’de Bursa’da, 52 tarihi kent belediyesi tarafından kabul edilen birlik tüzüğü ve yayınlanan “Kuruluş Bildirgesi”yle kurulan Tarihi Kentler Birliği, 2001 yılında da Avrupa Tarihi Kentler Birliği’nin 12’nci üyesi oldu.

Yaklaşık 20 yıldır Burdur Belediyesi’nin de üye olduğu TKB, Burdur evsahipliğinde yaptığı ilk toplantı 2009 yılındadır. İkincisini önümüzdeki Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde yapacaktır.

Tarihi Kentler Birliği’nin yıllık toplantısını ikinci olarak kentimizde bu yıl yapacağı açıklandı. Bu kapsamda İstasyon Park’ta bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Ercengiz, “çok prestijli bir birlik olan TKB, başta ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen önderliğinde ikinci en büyük ve verimli olacağı belirtilen toplantısına ev sahipliği yapacağız” dedi.

Başkan Ercengiz açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Son dönemde turizm çeşitlendirilirken doğa turizminin dışında yayla turizmi, tarih turizmi adı altında farklılaştırmalar yapılarak farklı alanlarda marka olunmaya çalışılıyor. Katıldığımız toplantılarda her kent, her belde kendi hikâyesini yazarak bunun üzerinden marka olmaya çalıştığını gördük. Burdur şu anki kaynaklarıyla yeterince hikâyeye sahip durumda. Burdur’un 10 bin yıllık tarihi açısından ayrı hikâyelerle bu toplantıya ev sahipliği yapmak ayrı bir anlam kazanıyor.

“Geldiğimiz günden beri önceden başlamış olan faaliyetleri sürdürmeye çalışırken kentin özelliklerine, kentine dokusuna özgü göre yeniden düzenlenmesi gereken kalıntıları, tarihi kent kimliğine yakışır bazı yapıları da Burdur Belediyesi’ne ve halkına kazandırmak için bazı girişimlerde bulunduk. En başta iyileştirmeye açık iyileştirmeden sonra halkın kullanımına açık ve kendini marka yapabilecek bazı yapıları satın alarak Burdur Belediyesi envanterine kaydederek başladık. Bunların başında geleni Gümüşün Değirmeni gelmektedir. Bu girişimimizde Burdur Valiliği’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarının olacağını ummaktayız. Ayrıca TKB’nin proje desteği vermeyi vadettiği Yukarı Pazar’daki Sokak Sağlıklaştırmasını da başlatacağız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir