TÜDEF, tüketici hareketinde Burdur deneyimlerinden feyizlendi

Türkiye’de tüketici hakları ve hareketi

Türkiye tüketici hareketi içinde yollarda ücretli otopark uygulamasının iptali gibi başarılı çalışmalarıyla emsal kararlar çıkarttıran, tüketici umudu bakımından il sınırlarından taşarak ülke çapına yayılan BURTÜKODER de üyesi olduğu Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Yönetim Kurulu 2 aylık mutat toplantısını, ilimizdeki tüketici hareketinin deneyimlerinden de yararlanmak amacıyla Burdur’da yaptı. Tüketicilerin kalbi bu kez ilimizde attı. Demokratik kitle örgütleri, muhtarlar, sendika, oda ve siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlara Grand Özeren Otelde verilen öğle yemeğinden sonra gerçekleştirilen Türkiye’de Tüketici Hakları ve Hareketi Panelini çok sayıda dinleyici izledi.

BURTÜKODER’in ev sahipliği yaptığı Belediye destekli TÜDEF Yönetim Kurulu toplantısı ve paneline TUDEH Yönetim Kurulu üyeleri, Vali yardımcısı İsmail Kaya, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve İl Başkanı Ali Özdemir, Genel Sekreter Servet Olpak, BURTÜKODER ve BSTP Başkanı Kemal Arslan ve vatandaşlar katıldı.

Açış konuşmasını yapan Kemal Arslan, eylemi “tüketicinin kalbi Burdur’da attı” diye niteledi.

Kemal Arslan şunları söyledi:

Ekim ayında İstanbul’da yapılan Federasyon yönetim kurulu toplantısında Aralık ayı toplantısının, tüketici hareketinin yoğun yaşandığı Burdur’da yapılması kararı alınmasıyla Burdur süreci başlamış oldu. Zira Burdur TÜDEF’in kuruluşundan itibaren içinde ve yönetiminde yer almış çağdaş olmanın örgütlü olmaktan geçtiğinin bilincinde bir tüketici hareketine sahiptir.

Son 10 yılda ülkenin en büyük sivil toplum hareketi olma başarısını göstermiş tüketici örgütlerinin yiğit önderlerini ilimizde konuk etmenin gururunu yaşıyorum. Bu yiğitlerin ne zorlu mücadeleleri vererek geldiğini yaşayan birisi olarak, tırnaklarımızla kazıyarak geldiğimiz bu noktanın önemini biliyor ve sizi alkışlıyorum.

Çünkü sizler fakirin başucunda olacağına zenginin-güçlünün ayakucunda dur, efsanesini parçalayarak mazlumun, yoksulun yanında yer alarak ülkede demokrasiyi hâkim kılmaya çalışmış demokrasi abidelerisiniz. İsmet Paşanın deyimiyle namussuzlardan da fazla cesur olmayı başarmış, ülkemin namuslu demokrat insanlarısınız, hoş geldiniz sefa geldiniz.

Ülkemin her bir köşesinde parlayan çoban ateşleri misali ülkeye sahip çıkan siz yiğit insanlar gibi Burdur da demokrat olma mücadelesini, çok ağır bedeller ödeyerek bu güne gelmiş bir hareketin şu anki önderiyim.

Ödediğimiz bedellerin rövanşını almak gibi bir öç ve intikam peşinde koşmayacak aydınlar olarak bir mum misali kendimizi bitirerek ülkemizi aydınlatmaya devam edeceğiz. İşte bunun için buradayız, bunun için Burdur’dayız.

Tüketici hareketi salt banka işlemleri karşısında mücadele veren bir örgüt olmayıp, her türlü hak ihlali karşısında yer ve tavır alması gereken bir perspektifle yapılandırılmalı, örgütlenmelidir. Zira mücadelenin en güç süreci burada kendini göstermektedir. Çünkü karşımızda en büyük hak ihlallerini sergileyen ne acıdır ki devlettir.

Tüketici hareketini, finans kuruluşlarıyla arenaya salarak karşıdan izleyen devlet, iğneyle kuyu kazarcasına elde ettiğimiz kazanımlardan korkup bankacılık işlemlerinden 26 kalemde alınan haracı meşru kılan yasal düzenlemeler yaparak güzel sermayeyi elimizden kurtarmıştır. Ancak korkunu ecele faydası kalmamaktadır. Soygun çarklarını parçalayarak ilerleyen tüketici hareketi, ülkemin insanının sesi ve soluğu olarak bu güzelim ülkeyi kardeşçe yaşanılacak bir ülke haline getirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum.

 

Açış konuşmasından sonra Burdur Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Sacide Arslan bir konuşma yaptı. Arslan konuşmasında, “tüketicilerin korunması toplumun her kesimini ilgilendiren ve etkileyen, hiçbir kesimin kayıtsız kalamadığı bir konudur” dedi. Arslan, ilimizdeki tüketici başvuruları hakkında da bilgi vererek, “2015 Kasım sonu itibariyle merkezimizde 8 bin 500 adet kararımız çıkmış, bu kararların 7000 adedi tüketici lehine, 230 tanesi tüketici aleyhine sonuçlanmıştır” şeklinde konuştu.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’de konuşmasında, tüketici haklarının korunması noktasında bundan sonra Burdur Tüketicileri Koruma Derneği ile birlikte hareket edeceklerini belirtti. Göker, TBMM’de Çevre Komisyonu’nda olduğunu hatırlatarak, “Karamanlı’da bir tükenen çevre, tükenen dağ var. Bundan daha önemlisi iç barışımız, kardeşliğimiz tükeniyor” dedi.

Vali Yardımcısı İsmail Kaya ise zengin-fakir herkesin tüketici olduğunu belirtti.

TÜDEF Sonuç Bildirgesi’ni Federasyon Başkanı Hasan Adak okudu.

Konuşmaların ardından panel geçildi. Panelin Yöneticisi Şaban Kırcı’da konuşma yaptı. Konuşmasında basın özgürlüğüne dikkat çeken Kırcı, ‘gazetecilerin tutuklanmadığı, aydınların susturulmadığı bir Türkiye’ temennisinde bulundu.

TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Ferda Ekinci, hayatın tüketim olduğunu, hayatın tüketebilmek ve tüketebilmenin de hayat olduğu gibi bir denklem kurarak, “ekonomi, tüketim ile üretim arasındaki neden-sonuç ilişkilerini ele alır. Tüketici ekonominin en küçük birimi… Sağlıklı bir ekonomi için, tüketicinin mal ve hizmet kalemindeki davranışları, geniş kesimlerin mal ve hizmet tüketebilecek durumda olmaları ilk koşuldur. Daha ilk baştan tüketiciyi, onun isteklerinin beklenti ve gereksinimlerini giderek pazarı ihmal eden bir üretim politikasını, verimlilik, rekabet, kalite ve pazarla bir ilgisi olmayacağı ortadadır“ dedi.

Küresel düzeyde üreticilerin, tüketicilerin onayını almak zorunda olduğunun altını çizen TÜDEF Genel Başkan Yardımcısı Ekinci, “bilinçli tüketicilerce gerçekleştirilen güçlü bir tüketici hareketi; ekonomik, sosyal, eğitim, kültür, çevre, ulaşım, enflasyon, pahalılık gibi birçok toplumsal sorunlar ile, tüketici sorununun çözümüne katkısı olmakta. Tüketici örgütleri sermaye gruplarının desteğin alarak reklam yapmaz” diye konuştu.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’da konuşmasında, üreticilerin, tüketicilerden onay almak zorunda olduklarının altını çizdi. Bugüne kadar bu onayın alınmadığını söyleyen Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aksi halde bütün tüketicilerimiz, tüketimden gelen güçlerini kullanmaya başladılar bile. Tüketici Hukuku yasalarımıza girdi. Devlet, bunu kitaplara yazdı, kanunlara koydu, yönetmelikleri çıkardı. Ama kimle uygulayacağını söylemedi. Hakem Heyetlerini de oluşturdu., içine temsilcileri de koydu. Bu hakkın fiilen, pratikte nasıl uygulandığı konusunda net şeyler söylemedi. Velev ki; biz AB sürecinde yapılan düzenlemeler olduğunu biliyoruz, pratikte bunlar uygulanamayınca bunlar kağıt üzerinden kurtulamıyor. Hepimizin bir aracı var, bu aracın bir kimlik belgesi ve ruhsatı var. Özel şirketlere devredildikten sonra ruhsatlar da sıkıntı yaşadık. Daha önceden ruhsatları düzenlenen Trafik Şube memurlarının, bir virgül yerine nokta koymaları, bir rakamı yanlış yazmaları nedeniyle ruhsatlar dönmeye başladı. Yurttaşlarımız, kendilerinden kaynaklanmayan, bu yanlış düzenlemeden ötürü 104’er lira ruhsat parasını ceplerinden vermek zorunda kaldılar. Burdur Tüketicileri Koruma Derneği olarak İçişleri Bakanlığı’na ‘bizden kaynaklanmayan bu zararın ceremesini çekmek zorunda değiliz.’ dedik. Kim yapmışsa bu kusuru, kim vermişse? bu ayıplı hizmeti bedelini ödesin’ dedik. Emniyet Genel Müdürü bizi haklı buldu. Emniyet Müdürü ‘bu memurlar senin yüzünden maaş alamayacak Bu arkadaşlar bilerek yanlış yapmamış. Ben memurumu koruyacağım’ dedi. ‘Peki vatandaşın suçu mu bu? Ben de tüketiciyi korumak zorundayım’ dedim.”

Panelin sonunda katılımcılara, Burdur Girişimci Kadınlar Derneği’nin, BURTÜKODER ve BAKA işbirliği ile Burdur’un tanıtımı için yaptığı hediyelik eşya ve çantalardan verildi.

Kemal Arslan’ın konuşması


TUDEH Panel_Kemal Arslan’în konuşması paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir