TÜMÖD’den akademisyenlerin “barış” bildirisine ılımlı tepki

TÜMÖD, PKK’ye dokunma” bildiricilerine yumuşak davrandı; ifade özgürlüklerini savundu

Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur yazılı bir açıklama yaparak, geçen gün ülke kamuoyuna bomba gibi düşen ve PKK teröründen hiç bahsetmeyen, buna karşılık hendeğin karşı tarafında duran bir tutumla isyan eden ayrılıkçı PKK’ye karşı vatanı savunan Türkiye Cumhuriyeti devletini katliamcı ilan eden 121 bin bilim insanı içinde yüzde 1’lik bir topluluk olan 1128 akademisyene çok ılımlı bir tepki gösterdi; meşru bir vatan savunması olarak öne çıkardığı polis ve askerin bölücü, ayrılıkçı, Amerikan emperyalizminin “kara gücü” PKK terörüne karşı verilen mücadeleyi desteklemeye çağırdı. “Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir” dedi.

Yazılı bir açıklama yaparak, geçen gün ülke kamuoyuna bomba gibi düşen ve PKK teröründen hiç bahsetmeyen, buna karşılık hendeğin karşı tarafında duran bir tutumla isyan eden ayrılıkçı PKK’ye karşı vatanı savunan Türkiye Cumhuriyeti devletini katliamcı ilan eden 121 bin bilim insanı içinde yüzde 1’lik bir topluluk olan 1128 akademisyene çok ılımlı bir tepki gösteren Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, meşru bir vatan savunması olarak öne çıkardığı polis ve askerin bölücü, ayrılıkçı, Amerikan emperyalizminin “kara gücü” PKK terörüne karşı verilen mücadeleyi tüm vatanseverlerin desteklemesi gerektiğini vurguladı. “Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir” dedi. Ancak sol yanağına tokat atana sağ yanağını açan İsa tavrı taraftarları gibi, demokrasiyi ortadan kaldırma, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü berhava etme hürriyeti tanıma tutumu gösterircesine, akademisyenlerin PKK’yi savunmalarını “özgürlük” kapsamı içinde gördü.

İşte Akdur Hoca’nın açıklaması!

“Başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm bölücü, terörist ve emperyalizmin maşası olan örgütlere karşı yürütülen mücadele meşru bir vatan savunmasıdır. İktidar ve devletin ilgili organları bu mücadeleyi kazanmak için, tüm gücünü kararlı bir biçimde kullanmalıdır. Yurtsever herkes vatanın bütünlüğünü, ulusun birliğini savunmalı ve bu uğurda yürütülen haklı mücadelenin kazanılarak bitirilmesini desteklemelidir.

“Tüm insanların bu arada da akademisyenlerin her konuda, her ortamda ve her yolla düşünce bildirmeleri bir hak ve özgürlüktür. Herkes bir endişe duymadan düşüncelerini topluma sunabilmelidir. Düşünce açıklamasından dolayı hiç kimse aşağılanamaz ve cezalandırılamaz. Daha da kötüsü yargısız infaz edilemez. Düşüncelerine katılmadıklarımızın da, düşünce özgürlüğünün sonuna dek arkasında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Akademisyenlere başlatılan hukuk dışı kıyım ve baskılara derhal son verilmelidir.

“Kendi düşüncelerini gür ve güçlü bir şekilde ifade etmek, onun etrafında örgütlenmek yerine, başkalarının düşüncelerini McCharty’ci basit bir üslupla kınamak ve böylece özgürlük düşmanlarına ortam hazırlamak ve hatta onlarla aynı safta yer almak akademisyenlik ve demokratlıkla asla bağdaşmaz.

“TÜMÖD Genel Merkezi, kuruluş felsefesinden aldığı güç ve Atatürkçü yapısı ile şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişen olaylar karşısında kararlı, aktif ve güçlü bir duruş sergilemeye devam edecektir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir