Turizm Haftası’nda yasaklı bir turizmcinin değerlendirmeleri

42’nci Turizm Haftası etkinliklerinin başlamasıyla birlikte etkinlik programının eleştirisi de beraberinde geldi. Burdur kamuoyunda ilimiz ekonomisine ve turizmine başlı başına bir darbe olarak değerlendirildiği belirtilen, Kapadokya ekonomisine muazzam katkısıyla ünlü balon turizmini Burdur’da başlatan Pisidia Balloons’un faaliyetlerinin yasaklanmasının gölgesinde başlayan Turizm Haftası faaliyetleri kısır ve yetersiz bulundu. Turizmci iş insanı Kemal Arslan, “Burdur Valisi Şerif Yılmaz imzalı Turizm Haftası davetiyesini incelediğimizde 42. Turizm Haftası etkinliklerinin MAKÜ organizasyonunda yapıldığını, bir tek turizm işletmesinin yer almadığı, Burdur’da turizmin geleceğinin ele alınacağı bir etkinliğe yer verilmemiş olması Burdur’da turizm işletmeciliği yapan bir acente olarak hüsranla karşıladığımızı belirtmek istiyoruz” dedi.

 

42’nci Turizm Haftası başladı. Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni yapıldı. Törene,  balon faaliyetleri yasaklanan Pisidia Balloons sahibi Kemal Arslan, yasağı protesto amacıyla yakasına siyah kurdele takarak katıldı. Ardından da kamuoyuna “Turizmin Yasaklandığı Burdur’da Turizmcisiz Kutlama” başlığı ile bir değerlendirme açıklaması geldi.

Turizm işletmecisi, Pisidia Balloons ve Polidia Tours şirketleri sahibi Kemal Arslan, 42nci Turizm Haftası faaliyetlerinin MAKÜ organizasyonuna emanet edildiğini, bir tek turizm işletmecisinin organizasyonda yer almadığını, Burdur’da turizmin geleceğinin ele alındığı bir tek etkinliğe yer verilmediğini “hüsranla karşıladıkları”nı ifade etti.

Arslan değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Programda öne çıkan Temsili Yörük Göçü, Yaren Gecesi gibi etkinlikler geleneksel kültür zenginliklerimiz olmakla beraber turizm faaliyetinin öznesi olacak aktiviteler değildir.

“Burdur Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendiği anlaşılan “Turizm Konulu Oyun” adıyla tanımlanan oyunu henüz izlememiş olmakla birlikte, böylesine önemli bir hafta için amatörce bir etkinlik olarak değerlendirdiğimizi ifade etmek isteriz.

“Kültür Turizm Müdürlüğünün varolmadığını gördüğümüz bu hafta kutlamalarını, şimdiye kadar Burdur’da sergilenen en zayıf kutlama olduğunu ifade etmek zorundayız.”

Arslan sözlerine, “Kapadokya’dan sonra Türkiye’de ilk kez bir ilde gerçekleştirilen ve bir yıl boyunca başarıyla sürdürülen ve turizm getirisini sürdürülebilir olarak kanıtlayan Turizm Amaçlı Sıcak Hava Balon uçuşlarının mesnetsiz gerekçe ile Vali Şerif YILMAZ tarafından yasaklanması ile Burdur çok büyük bir turizm gelirinden mahrum bırakılmış, Burdur’un turizm geleceğine ihanet edilmiştir. Vali Şerif Yılmaz’ın yasakladığı Balonların özgürce uçabildiği günlerde turizm haftalarını kutlayabilmek dileğiyle tüm turizm camiasının haftasını kutluyoruz” ifadeleriyle son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir