Türk bilim insanları öyle bir asfalt icat etti ki, buzlanmayı engelliyor

Türk bilim insanları, kış aylarının sürücüler ve yolcular

için kâbusu olan buzlanmaya karşı buz tutmayan asfalt icat etti

Türk bilim insanları, kış aylarının kâbusu olan buzlanmaya karşı yeni bir asfalt türü geliştirdi; buz tutmayan asfalt icat edildi.

Koç Üniversitesi araştırma ekibinden bilim insanları, asfalt yüzeyde buzlanmayı ve gizli buzlanmayı engelleyecek ve geciktirecek bir yöntem geliştirdiği bildirildi. Asfaltla uyumlu yapılacak tuzun yüzeyde donmayı engelleyecek kontrollü salımıyla asfalt yollar buz tutmayacak.

Amerikan Kimyasal Üreticileri Birliği’nin yayınladığı Industrial & Engineering Chemistry Research dergisinde çıkan araştırma yazısına göre, Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi (KUTEM) bünyesindeki Derya Aydın, Rıza Kızılel, Ramazan O. Canıaz ve Seda Kızılel tarafından geliştirilen asfalt sayesinde yakında yolları tuzlamaya gerek kalmayacak.

Aydınlık Gazetesi haberine göre, araştırmacıların tuz potasyum formatını stiren-bütadiyen-stiren polimer ile karıştırdıkları ve karışımı asfaltın ana bileşeni bitumene ekledikleri belirtildi. Bu sayede yüzeyde donmayı engelleyecek, asfalt ile uyumlu, tuzu hapsedebilen ve tuzun kontrollü salınımını sağlayan bir polimer bileşim ortaya çıkarıldı.

Araştırma ekibi tarafından dergiye yapılan açıklamada, “tuz, yağmurda ve yoğun araç geçişlerinde kolaylıkla yolda eriyebilir. Çok miktarda kullanılması ekonomik değil, asfalta zarar veriyor, yaşayan organizmalara ve çevreye de olumsuz etkisi oluyor. Geliştirilen yeni bitumen birleşimi daha ekonomik, daha güvenli ve çevreye daha az zararlı” ifadeleri kullanıldı.

Asfaltta buzlanmayı engelleyen bu yeni bileşiminin yapılacak test ve araştırmaların ardından karayollarında kullanılmasının mümkün olabileceği kaydedildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir