Türk Milleti’nin çocukları hangi kafaya emanet

“Kemalizm’in Müfredattan İlgası Kuruluş Amacımızdır” Diyen Eğitim Bir Sen’in, Cumhuriyet,

Atatürk ve Kemalist Devrim Düşmanlığı Sürüyor

Eğitim Bir Sen Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, Sendikanın Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un 26 Mart 2016 tarihinde Burdur Şubesi’nin İl Divan Kurulu’ndaki konuşmasındaki müfredat programlarından Kemalist ideolojinin silinmesi üzerine yaptığı çağrıya gösterilen şiddetli tepki karşısında, gösterilen tepkiyi “derinleştirilmesi için yoğun çaba sarfedilen bir “algı operasyonu” olarak değerlendirdi. Olçum’dan sonra Yönetim Kurulu da Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalist ideoloji düşmanlığını sürdürdü. “Amacımız Kemalist müfredatı ortadan kaldırmaktır” dedi.

26 Mart 2016 tarihinde Eğitim Bir Sen’in Burdur Öğretmenevi Konferans Salonundaki İl Divan Toplantısında konuşan sendika Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, “Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan arındırmalıyız” dedi. Kıyamet bundan sonra koptu. Sadece ilimizdeki değil ülke çapında demokratik, ilerici ve Kemalist kitle örgütlerinden arka arkaya sert tepkiler geldi. Eğitim İş, CKD, ADD Genel Başkanları ve Türk Eğitim Sen, Ulusal Eğitim derneği ve çeşitli kitle örgütü temsilcilerinin dalgalar halinde gelen açıklamaları gündem yarattı. Kamuoyunun hassasiyetini Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalist devrim konusunda yoğunlaştırdı. Eğitim Bir Sen üzerinde yoğun psikolojik baskının verdiği panikle, Eğitim Bir Sen Yönetim Kurulu yazılı bir açıklamada bulundu. Sanki Kemalist ideoloji ile Atatürk arasında herhangi bir bağ ve ilişki yokmuş algısı yaratarak, Genel Başkan yardımcısının açıklamasındaki “Kemalist ideoloji kavramı”nın “müflis tüccar aklıyla tevil ederek Atatürk’e eşitlendiği”ni iddia etti. Ve Olçum’un ifadelerini aynen alarak, “yaklaşık 100 yıl boyunca bu ülkenin özellikle de eğitim alanına sirayet etmiş Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan ciddi bir şekilde arındırıp medeniyet değerlerini içselleştirmiş bir müfredatı bu ülkenin en büyük sivil toplum teşkilatı olarak ortaya koymamız gerekiyor. Bakanlık ve siyaset üzerinde ciddi bir baskı unsuru olarak da bunu takip edip üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor ve inşallah işimize yolculuk konusunda da ulaşabileceğimiz bütün alanlara ulaşıp bu mücadeleyi sürdüreceğiz’ şeklindedir” denildi.

CESARETİ AKP HÜKÜMETİ’NİN YANDAŞI OLMAKTAN ALMAKTADIRLAR

Açıklamada, ”Kemalist ideolojiye dayalı müfredatı ilga etme”nin, Eğitim-Bir-Sen’in “kuruluş amaçları arasında yer aldığı”nı, ”yer almaya da devam edeceği”ni açıkça dile getirmeleri siyasi iktidarın arka bahçesi işlevlerinden aldıkları cesaretten kaynaklandığı belirtildi.

ESAS ŞARK KURNAZLIĞINI KENDİLERİ YAPMAKTADIR

Aslında esas şark kurnazlığını kendileri yaparak, Olçum’un konuşmasındaki ‘eğitim- müfredat- Kemalist ideoloji’ üçlemesini içeren bir cümlenin Mustafa Kemal’in şahsıyla alakasının olmadığı”nı iddia etmelerinin, kamuoyu tepkisinin şiddetinden paniğe kapıldıklarının göstergesi olduğu ileri sürüldü.

İZMİR CKD’DEN SİYAH ÇELENK VE SUÇ DUYURUSU

Eğitim Bir Sen’in Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalist ideoloji düşmanlığına tepkiler de sürmektedir. Hayati Özcan’ın Aydınlık’ta bildirdiğine göre, Eğitim Bir Sen İzmir Şubesi önünde siyah çelenk bırakan Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi, Atilla Olçum hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

EĞİTİM İŞ’İN HER ÜYESİ KUBİLAY OLMAYA HAZIRDIR

Olçum’un “Kemalist ideolojiyi müfredattan sileceğiz” açıklamasına, Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’in Burdur Cumhuriyet Meydanından, “Cumhuriyeti, Atatürk’ü ve Kemalist ideolojiyi savunma sözü vererek meydan okumasından sonra Eğitim İş şubelerinden tepki gelmeye devam ediyor. “Müfredattan Kemalist ruhu sileceğiz” diye Eğitim Bir Sen Genel Başkan yardımcısı Olçum’a, “Kubilay olmaya hazırız” cevabıyla yanardağ krateri gibi gürleyen Eğitim-İş Adana Şube Başkanı Galip Reha Ertekin yaptığı açıklamada, “Öğretim Birliği Yasası’yla hedeflenen çağdaş eğitim anlayışını ve ulus bilincini ortadan kaldırmaya yönelik hiçbir talebi, demokratik ve laik bir ülkenin yurtsever eğitimcileri olarak kabul etmemiz mümkün değildir. 24 Aralık 1930’da Öğretmen Kubilay nasıl ki bir dakika duraksamadan Cumhuriyet’i ve devrimi ölümüne savunmuş ise, on binlerce üyesi olan Eğitim İş’in de her bir üyesi Kubilay olmaya hazırdır” dedi.

KEMALİZM YAŞAYACAK, SİZ SİLİNECEKSİNİZ!

Eğitim Bir Sen’in Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalist ideoloji düşmanlığına bir tepki de ADD ve Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu’dan geldiği bildiriliyor.

Eğitim Bir Sen’in Burdur Öğretmenevi Konferans Salonundaki İl Divan Toplantısında konuşan sendika Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un, “Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan arındırmalıyız” şeklindeki Cumhuriyet, Atatürk ve Kemalist ideoloji ve Devrim düşmanlığına karşı ADD ve UED tepki gösterdi.

ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, “Kemalizm, sadece duygusal ya da düşünsel değil, aynı zamanda yaşamsal gerekliliğimizin ön koşulu olduğu için bu topraklarda yaşamaya devam edecektir” dedi.

UED Genel Başkanı Nazım Mutlu da, Atilla Olçum’un sözleriyle, özünde bütün çağdaş değerlere saldırıyı ilke edinmiş “sendika” görünümlü bir yapının gerçek kimliğini bir kez daha açığa vurmasından öte bir değer taşımadığını belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir