Türkiye Kamu Sen’den sıradışı ve kimilerine derslerle dolu bir başarı

Türkiye Kamu Sen’in Açtığı Davada Danıştay, Devlet Nişanlarında

Atatürk Kabartmasına ve TC İbaresi Çıkartılarak Yapılan Düzenleme İptal Etti

Türkiye Kamu-Sen’in devlet nişanlarında, Atatürk silueti ve TC ibaresinin kaldırılmasına yönelik açtığı dava sonuçlandı. Danıştay’ın kararına göre, Atatürk Kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme iptal edildi.

Hürriyet’in haberine göre, 2013 yılı Kasım ayında AKP Hükümeti’nin aldığı kararla, Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilişkilerin geliştirilmesine katkıları” sebebiyle yabancılara verdiği en büyük üç nişan olan Devlet, Cumhuriyet ve Liyakat nişanlarının şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve TC ibaresi kaldırılmıştı.

Türkiye Kamu-Sen, TC ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki göstermiş, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Danıştay’a başvuruda bulunmuştu.

Danıştay 10’ncu Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6’ncı Maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında “Atatürk Kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın iptaline karar verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir