Türkiye ve ilimiz yandı kavruldu; sebebi Büyük Okyanus’ta…

Türkiye’de ve ilimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor. Deyim yerindeyse Türkiye ve ilimiz yanıyor; önceki gün Şanlıurfa’da termometreler 42 dereceyi, dün ilimizde 38 dereceyi vurdu. Özellikle Burdur’da nem oranlarının yüksek olması 38 dereceyi daha yukarılarda hissettiriyor. Önce çöl sıcakları dendi. Ama aşırı sıcaklarının temel sebebinin Büyük Okyanus’ta olduğu açıklandı.

Türkiye’de ve ilimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi, deyim yerindeyse Türkiye’nin ve ilimizin bunaltıcı sıcaklarla yanmasına neden oluyor; önceki gün Şanlıurfa’da termometreler 42 dereceyi, dün ilimizde 38 dereceyi vurdu. Özellikle Burdur’da nem oranlarının yüksek olması 38 dereceyi daha yukarılarda hissettiriyor. Önce çöl sıcakları dendi. Ama aşırı sıcaklarının temel sebebinin Büyük Okyanus’ta olduğunun belirtildiği Ulusal Kanal haberine göre, asıl sebep ise Büyük Okyanus’taki deniz suyu sıcaklığının artması yani “El Nino”. Önümüzdeki hafta yeni bir sıcak hava dalgasının etkili olacağı Türkiye, Ağustos’u da sıcak geçirecek.

Özellikle Ağustos’ta sıcaklık daha da aratacak.

Bunun nedeni ise “El Nino” yani Büyük Okyanus’ta deniz suyu sıcaklığının artması.

Sadece Türkiye değil dünya El Nino etkisinde. Hindistan ve Pakistan en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, bu etkinin 2016 Baharına kadar sürebileceğine dikkat çekiyor.

El Nino olayı tüm dengeleri bozdu. Son günlerde yurdun Kuzeyi, Akdeniz’e göre daha sıcak.

Dünya en son El Nino’yu 2009’da yaşadı. En güçlü El Nino ise 1997 ve 1998 yıllarında görüldü. Küresel ölçekte büyük iklim dalgalanmaları bu dönemlerde bazı bölgelerde aşırı sıcaklık ve kuraklığa, bazı bölgelerde ise yağış ve fırtınalara neden olmuştu.


Sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde! paylaşan: ulusalkanal

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir