Tuzla’daki rant kokan yangınlardan Burdur’un şansına ne çıkar?

Bin 700 hektar büyüklüğünde, rantiyenin salyalı iştihasını artıran İstanbul’un en değerli arazilerinden, denizin doldurularak yapıldığı devasa marina ile aynı koydu bulunduğu altın değerinde askeri arazi… Tuzla Piyade Okulu’nun içinde bulunduğu arazi… Son 20 içinde 3’ncü kez yangın çıkması ve yangınların aynı anda değişik noktalarda başlamasının kafaları karıştırdığı belirtiliyor. ‘Arazi, ranta kurban mı gidecek’ sorusunu akıllara getirdiği ileri sürülüyor.

Bin 700 hektar (17 bin dönüm) büyüklüğünde, rantiyenin salyalı iştihasını artıran İstanbul’un en değerli arazilerinden sayılan, denizin doldurularak yapıldığı devasa marina ile aynı koydu bulunduğu altın değerinde askeri arazi… Tuzla Piyade Okulu’nun içinde bulunduğu arazi… Son 20 içinde 3’ncü kez yangın çıkması ve yangınların aynı anda değişik noktalarda başlamasının kafaları karıştırdığı belirtiliyor. ‘Arazi, ranta kurban mı gidecek’ sorusunu akıllara getirdiği ileri sürülüyor. İstanbul’un en büyük askeri bölgelerinden Tuzla Piyade Okulu arazisinin ünlü bir inşaat firmasına satıldığı ileri sürüldü. İşte bu arazinin akıbeti bu noktada Burdur’u da ilgilendiriyor.

DÖVİZ BEDELLİ ASKERLİĞİN KALKMASI, BÜTÜN BİR CADDE ESNAFINI YOKETMİŞTİ

22 Kasım 2011 tarihinde Burdur ekonomisine çok büyük katkılar sağlayan ve esnafın can damarlarından biri olan döviz bedelli askerliğin kaldırıldığı açıklaması Burdur kamuoyuna bomba gibi düşmüştü. Akabinde de birkaç yıl içinde birçok işyeri kapıya kilit vurmak zorunda kalmıştı. Özellikle sırf bedelliye yönelik açılan Kışla Caddesi işyerlerinin kapanması sonucu suyu çekilmiş değirmene dönmüştü. Olayın duyulmasını takibeden aylarda hop oturup hop kalkan esnafın bir şekilde gazını almak için Ticaret ve Sanayi Odasında esnaf temsilcisi odaların temsilcileri ve basınla toplantı üzerine toplantı düzenlenmişti. Dönemin AKP Milletvekili Bayram Özçelik’ten çıktığı duyurulan Tuzla Piyade Okulu’nun karşılık olarak Burdur’a nakledileceği fısıltısı yayılmıştı. O yıllarda bunun bir halkın gazını alacak bir balon, halkı yatıştıracak bir afyon olduğu ileri sürülmüştü. Aradan yıllar geçmiş konunun söylemde kalması da bu iddiayı güçlendirmişti.

ARAZİNİN RANTA KURBAN EDİLMEYE KARAR VERİMESİYLE 4 YIL SONRA TEKRAR GÜNDEME GELDİ

4 yıl sonra Burdur esnafının bir kısmının ortadan kalkmasına neden olan bu konu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 binlik planlarında yeşil alan ve askeri alan olarak gözüken, Hazineye ait ve Savunma Bakanlığı’na tahsis edilen Tuzla Piyade Okulu arazisinin yapılaşmaya açılacağı söylentilerinin yaygınlaşması, Tuzla esnafınca okulda görev yapan subayların okulun boşaltılmaya başladığını söylediklerini belirtmeleri, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın bir açıklama yaparak, “Piyade okulu Burdur’a taşınacak, arazisine 300 bin konutlu yeni bir şehir inşa edilecek” demesi ve sık sık yangın çıkıp durmasıyla yeniden gündeme geldi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir