Tüzük İçin ‘İnce’ Hamle

Cumhuriyet Halk partisi (CHP’nin) 36’ncı Kurultayında

genel başkanlık yarışını kaybeden Yalova Milletvekili

Muharrem İnce’den “İnce” hamle: Kılıçdaroğlu’nu böyle devirecek

Cumhuriyet Halk partisi (CHP’nin) 36’ncı Kurultayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında genel başkanlık yarışını kaybeden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 9-10 Mart Tüzük Kurultayı arifesinde CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu çekilmeye zorlamak amacıyla yeni bir taktik geliştirdi ve yeni bir girişim geliştirdi.

Cumhuriyet Halk partisi (CHP’nin) 36’ncı Kurultayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında genel başkanlık yarışını kaybeden Yalova Milletvekili Muharrem İnce, tüzük kurultayı öncesi sosyal medya hesabından parti üyelerine gönderdiği tüzük değişikliği önerisine “başarılı olamayan genel başkanın değişmesi” maddesini eklemesi dikkat çekti. İnce’nin bu hareketi Kılıçdaroğlu’na karşı yeni hamle olarak nitelendi. Ülke çapında bütün illerde İnce’ci CHP üyeleri derhal harekete geçti. İlimizde de CHP’nin 36’ncı olağan kongresinde Osman Gök karşısında yenik düşen Barış Ayten olmak üzere Meclis üyeleri Burhan Cahit Karakurt, Ramazan Kayacan, Ersin Taşlıoğlu ve Binnur Çıra partililere çağrıda bulunarak sosyal medya üzerinden kampanyaya sahip çıktılar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9-10 Mart’ta tüzük değişikliğini görüşmek üzere olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Kurultayda, başta delege seçimleri olmak üzere parti örgütünün yapısına yönelik tüzük değişikliklerinin ele alınması bekleniyor. Ayrıca tüzükte, kurultayların toplanma usul ve esaslarına yönelik değişikliğe gidilebileceği de öğrenildi.

PARTİ ÜYELERİNE METİN GÖNDERDİ

Tüzük kurultayı çağrısının ardından genel başkan adaylığı yarışını kaybeden Muharrem İnce’den karşı çıkış geldi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, üç maddelik tüzük değişikliği için imza toplamaya başlayarak, “partimizin, öncelikle bu ilkeleri hayata geçirmek gibi tarihi bir sorumluluğu bulunmaktadır” dedi. Muharrem İnce, Twitter’dan “üyelerimize çağrı; Tüzük değişikliği önerimize ilişkin imza süreci başlattık. Sadece CHP üyelerinin imzalayacağı metni kamuoyumuzla paylaşıyoruz. İmzalayan üyelerimizin ıslak imzalı dilekçelerini Muharrem İnce TBMM/Ankara Adresine göndermelerini rica ediyorum” mesajını paylaştı.

TARİHSEL SORUMLULUK

CHP’de, parti içi demokrasinin kalıcı, katılımcılığın etkin olarak tesisi iddiasının ortaya konulması amacıyla, imza kampanyasını başlattığını belirten İnce, “gelinen noktada, Türkiye’de özgürlük ve adalet, eksiksiz ve tam demokrasi iddiasında bulunan partimizin, öncelikle bu ilkeleri hayata geçirmek gibi tarihi bir sorumluluğu bulunmaktadır” uyarısında bulundu.

3 MADDELİK TALEP

İnce’nin başlattığı imza kampanyasında,

1- Partimizin Cumhurbaşkanı adayının,

2- Partimizin Milletvekili adaylarının, partimize kayıtlı tüm üyelerin katılımıyla hâkim gözetiminde yapılacak önseçimle belirlenmesi,

3- Üst üste iki Genel Seçimde partinin birinci parti olmaması halinde, başarılı olamayan Genel Başkan’ın değişiminin önünün açılması amacıyla üç maddelik tüzük değişikliği talep edildi.

BURDUR’DA DA İNCE TARAFTARLARI HAREKETE GEÇTİ

Sosyal medya hesaplarından yaptıkları yayınla ilimizde de İnce taraftarları aşağıdaki metni CHP üyeleri nezdinde imzaya açtılar.

“Partimizi seviyoruz, Tüzüğümüzün daha demokratik olmasını istiyoruz. Her alanda Önseçimin esas alınarak başlatılan bu imza kampanyasına bir imza da sen ver!

Sadece üyelerimizin katılım sağlayabileceği İmza kampanyamıza destek verebileceğiniz adresler;

Barış Ayten Gazi Caddesi Ayten Giyim

Burhan Cahit Karakurt Defterdarlık Karşısı Ofisi

Ersin Taşlıoğlu Aşağı Pazar Mevki Benda Gıda

Nurcan Baran Öğretmenevi Mevki EgeŞok karşısı ofisi

Tekin Erol Köprübaşı mevki Kızılay üst katı ofisi

Akif Öz Yukarı Pazar Mevki Kapalı Otopark yanı ofisi

Anıl Gün Partimiz İl Başkanlığı

İlçelerimizde ve şehir merkezimizde çalışmamıza katkı koymak isteyen üyelerimiz bu merkezlerden maktu dilekçelerden temin ederek katkı sağlayabilirler.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir