uUcuz et yemenin yolu, besi hayvanı ve yem maliyetinin indirilmesindedir

Siyasi iktidarın yanlış ekonomi politikalarının hayvancılığı çöküşe götürmesi ve Türkiye’ye 2008 yılında 5 milyar kaybettirmesine rağmen, 9 yıl sonra hala aynı politikalarda ısrar edilmesi, iç piyasanın ithalatla terbiye edilmeye ve yükselen et fiyatlarının düşürülmeye çalışılması, kırmızı ette alarm vermeye başladı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a, “kırmızı ete acil önlem şart” dedirtti. Bayraktar, sığır eti üretimindeki düşüşün önemli olduğunu, bu gidişe bir son vermek gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, “besi hayvanı ve yem maliyetini indirmeden ucuz et yemenin imkânı yok!” dedi.

 

 

Et ithalatı politikaları et üreticisini vurdu. TÜİK verilerine de yansıyan rakamlara göre, 2017 üçüncü çeyreğinde kırmızı et üretimi yüzde 23,6 oranında azaldığı belirtildi.

Acil tedbirin mecburi olduğunu vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “0reticilerimiz acil olarak desteklenmelidir. Bizce en iyi önlem de besiye alınan sığıra 1000 lira destek vermektir” dedi.

Bu desteğin, “ahırları yeniden dolduracağı”nı, “kırmızı et üretimini artıracağı”nı iddia eden Bayraktar, “en kısa zamanda harekete geçilmezse, 2010-2016 döneminde 5 milyar doları aşan miktarda döviz ödediğimiz damızlık, besilik, kasaplık ve et ithalatımız çok daha yüksek rakamlara ulaşır. Et maliyetinin yaklaşık yüzde 60-70’inin besi hayvanı, yüzde 20-30’u ise yemdir. Besi hayvanı ve yem maliyetini indirmeden ucuz et yemenin imkânı yok” diye değerlendirmede bulundu.

Üreticinin bir kg karkas eti 27 lira 57 kuruşa mal ettiğini ve ortalama 25 lira 69 kuruşa sattığını ileri süren Bayraktar, “bazı yerlerde satış fiyatı 23 liraya kadar iniyor. Ortalamaya baktığımızda bile üreticimizin karkasta kilogram başına zararı 1 lira 88 kuruşu buluyor. Hayvan başına zarar da 495 lira 93 kuruşa ulaşıyor. Bu zarar karşılanır, besicimize de hayvan başına 500 lira kar elde etme imkânı tanınırsa ahırlar dolar” dedi.

Üreticinin tedirgin olduğunun ve piyasalarda yaprağın kımıldamadığının altını çizen Bayraktar sözlerine, “ahırları doldurma konusunda kararsız. Üreticiye, önünü görebileceği bir piyasa fiyatı oluşturmak, ithalat söylemlerinden vazgeçmek gerekir” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir