Valilik’ten okul ve öğrencileri koruma kararı

Burdur Valiliği aldığı 7 no.lu “karar”la, okul çevrelerinde “kamu düzenini sağlamak”, öğrencileri zararlı madde, alışkanlık ve suça bulaşmaktan uzak tutmak için  “okulla alakası olmayan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması”na karar verdi.

Burdur Valiliği 2 Nisan 2018 tarihinde okul ve öğrencilerin korunmasına yönelik 7 no.lu kararı yayınladı. Kararın amacının,  “Burdur İli sınırları içerisinde; eğitim veren okul çevrelerinde kamu düzenini sağlanmak, çocukları her türlü zararlı maddelerden ve alışkanlıklardan uzak tutmak, suçtan zarar görmesini engellemek için okulla alakası olmayan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması” olduğu ifade edildi. Bu kararın sınırlarının, “Burdur il sınırları içinde eğitim veren tüm okullarının bahçesini ve okul çevresinin 100 (Yüz) metre uzağı” olduğu vurgulandı.

Kararın, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve İçişleri Bakanlığının 23.08.2017 tarihli ve 2017/3 sayılı Genelgesi”ne dayandığı ifade edildi.

Karar, “kişilerin, grupların veya seyyar satıcıların okul önü ile okul çevresinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin huzur ve sükûn içerisinde yapılmasını engelleyici faaliyetlerini” yasaklamaktadır.

Kararda, “okul idarecileri, öğretmenler veya kolluk kuvvetlerinin açık ve anlaşılır ikazlarına rağmen”, tutumlarını değiştirmeyen “devam etmekte olan eğitim öğretim faaliyetlerini olumsuz etkileyecek kişi, grup veya seyyar satıcılar” idari yaptırım uygulanacağı, idari para cezası verileceği belirtildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir