Vali’nin izin vermediği o eylem Cumhurbaşkanının izniyle yapıldı

Bur-Kur-Vinç Birliği (Burdur Çekici ve Kuracılarından)

Şehit Ailelerine Destek ve Afrin Kahramanları İçin Kortej Gösterisi

Bugün akşam saatlerinde araçlarını Atatürk posteri ve Türk bayraklarıyla donatan Burdurlu vinç, kurtarıcı ve çekicileri sanayi kavşağında toplanarak bir basın açıklaması yaptı ve Afrin’de vatan savaşı veren Zeytindalı kahramanları için araç korteji oluşturarak kent sokaklarında dolaştılar.

Önceki gün Burdur Valisi’nin OHAL sebebiyle izin vermediği Bur-Kur-Vinç Birliği’nin Mehmetçiğe Destek Korteji dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izniyle yapıldı.

Akşam saatlerinde sanayi kavşağında toplanan Bur-Kur-Vinç Birliği üyesi araç sahipleri, bir basın açıklaması yaptı. Vinç, kurtarıcı ve çekiciler adına açıklamayı yapan Şirinevler Muhtarı, Güven Yediemin sahibi Ahmet Emre, çekici ve kurtarıcılar olarak bir karar aldıklarını, kazaya uğramış, yolda kalmış şehit ve gazi ailelerinin araçlarını bir yıl boyunca ücretsiz çekeceklerini ve kurtaracaklarını belirtti. Afrin’de vatan savaşı veren Zeytindalı kahramanları için kortej geçişi yapacak olan araç sayısının 35 civarında olduğunu belirten Emre, eylem izninin Cumhurbaşkanlığı’ndan alındığının söylentisinin doğru olup olmadığı sorusuna, “valla, tabii ki Cumhurbaşkanımıza e-mail attık; oradan da cevap geldi. Tabii olmaması gereken bir şeydi. Burada bizim maksadımız şehidimizin yanında olmak. Tabii yapacak bir şey yok! Biz devletimizi, bayrağımızı seviyoruz” şeklinde cevaplandırdı.

Açıklamanın ardından tepelerindeki kurtarıcı ışıldaklarını yakarak ve kornalarını çalarak harekete geçen çekici ve kurtarıcılar, şehrin girişindeki Sanayi Kavşağından Cumhuriyet meydanına doğru Gazi Caddesi boyunca ilerlediler. Oradan Atatürk Caddesi boyunca Nizamiye’ye çıkarak tekrar Cumhuriyet Meydanına dönen kortej, Emniyet Müdürlüğü önünden geçerek Jandarma Komutanlığı önündeki cadde boyunca tam bir “S” harfi çizerek eylemlerine Güven Yediemin’de son verdiler.

  • KIVILCIM/ HABER ANALİZ

OHAL’i kötüye kullanan Vali iddiası

(Tıklayıp okuyun)

OHAL ilanına sebep olan 15 Temmuz Amerikancı Fethullah Terör örgütü darbe girişiminden bu yana 1,5 yılı aşkın bir zaman geçti. Hiç kuşkusuz olağanüstü dönemler, olağanüstü metotlarla yönetilir. Bundan dolayı OHAL ilanından daha doğal bir gelişme olamaz devlet idaresinde.

Ancak bu sürecin doğal olmayan yanı, ilk başlardaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “at izi it izine karıştı” müdahalesiyle düzeltilen suçsuz ve terörle alakaları olamayan insanların sırf muhalif olmaları sebebiyle idare amirlerince OHAL’den yararlanılarak cezalandırılmalarıydı. Şimdi gelinen noktada ise iş neredeyse çığırından çıkmak üzere bir görüntü vermektedir.

OHAL’den siyasi iktidarın dışında herkes, bütün toplum kesimleri rahatsızlıklarını ilan etmiş durumdadır. En son olarak ülkenin en büyük iş insanlarının örgütü olan TÜSİAD da rahatsızlığını son kongrelerinde başkanlarının ağzından ilan ettiler.

İlimizde ise çeşitli toplum kesimlerinden ve çevrelerden Vali Yılmaz’ın OHAL uygulamalarından rahatsızlıklar dışa vurulmaya, hatta isyan seviyesine gelmiş açık eleştiriler yapılmaya başladı.

Daha öncekilerden bahsetmeyeceğiz.

Son birkaç haftada cereyan eden uygulamalar ve tepkiler, Vali şerif Yılmaz’ın OHAL yetkilerini kötüye kullandığı yönünde ciddi izlenimler oluşturmaktadır.

Şirinevler Muhtarı Ahmet Emre’nin başına gelenler herkesin malumu olsa gerek. Hapishaneden salıverilen muhtara muhtarlığı geri iade edilmedi. Yediemin ve çekici işinde sorunlar yaşadı. Sonunda çekici-kurtarıcı ve yedieminciler olarak “örgütlü güç güç değildir” anlayışıyla örgütlenmeye gitmek zorunda kaldılar. İlk örgütlü eylemlerini de Afrin’de Zeytindalı Harekâtı’nda vatan savaşı veren ve her gün şehit veren Mehmetçiklere adadılar. Zeytindalı kahramanları şerefine çekici ve kurtarıcılarıyla kortej düzenleme ve şehit ailelerine ücretsiz hizmet verme talepleri ise OHAL gerekçe gösterilerek Valilikçe reddedildi.

Ancak İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına şikâyet gidince o makamların müdahalesiyle izin çıktı.

Bu kapsamda daha önce belediye faaliyetleri konusunda da görüldüğü gibi, OHAL’in kötüye kullanımı bir kez daha tescillenmiş oldu.

Bu tür uygulamalar, bir yandan siyasi iktidarın hanesine olumsuz not yazılmasına ve diğer yandan halkımız tarafından “baba” olarak algılanan devlet nezdinde aşınmalara ve yıpranmalara sebep olmaktadır.

Hiçbir kimsenin bilinçli ya da bilinçsiz yaptığı işler ve uygulamalarla devletin itibarını zedelemeye ve halkın gözünde küçük düşürmeye hakkı yoktur.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir