Yapılan engelleme hukuksuzdur

Burdur Vatan Partisi’nin Cumhuriyet Meydanında Cumhurbaşkanı aday tanıtım ve 100 bin imza şartı için imza toplama standı açması Burdur Valiliği’nce yasaklanmıştır. Yazılı bir açıklama yapan ve bu tasarrufun “hukuksuz” olduğu belirten İl Başkanı Kılınç, bu tasarrufun “Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna tanıtılmasının engellenmesi olduğu”nu ifade etti.

Ülke birdenbire seçim düzlemine girmekle birlikte kanunsuzluklar ve hukuksuzluklar da boy göstermeye başladı. Ülkenin dört bir yanında muhalefet yasaklar gündemin başına oturdu. Partilerin siyasi faaliyette bulunma ve seçime yönelik çalışma yapma haklarına karşı yasak barikatlar kurulmaya başlandı. Daha başından bu seçimlerin antidemokratik olacağı, baskın seçimi değil darbe seçimi olacağının kanıtı olarak faaliyetler karşısına yasaklar dikilmeye başlandı. En büyük gerekçe de OHAL şartları ileri sürülmektedir. Siyasi iktidar ve illerde valiler, sonuna gelinmiş olan OHAL’den son bir çare olarak yararlanmak istemektedir.

Bu kapsamda Burdur Vatan Partisi il örgütü Burdur Valiliği’ne Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek’e 100 bin imza toplamak amacıyla imza standı açma izni vermedi. Geçen hafta verilen iznin bu hafta verilmemesine isyan eden Vatan Partililer, yasağın kanunsuzluğuna ve Burdur Valiliği’ne tepkide bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kılınç, Burdur Valiliği’nin Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayını tanıtma amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda stant açma başvurusunu geri çevirdiğini belirterek, bunun hukuksuz ve kanunsuz bir uygulama olduğunu, hem kendilerini Meclis’in yerine koyarak darbe yapar gibi 2 aylık süre içinde seçim kararı alındığını, diğer yandan bu kadar kısa süre içinde siyasi partilerin nasıl hazırlık yapacağı düşünülmeden siyasi faaliyetlere yasak getirildiğini belirtti. Burdur Valiliği’nin bu tasarrufunun, “Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna tanıtılmasının engellenmesi olduğu”nu ifade etti.

İşte Başkan Kılınç’ın açıklaması!

VP Burdur İl Başkanı Kılınç

Burdur Valiliği, Vatan Partisinin cumhurbaşkanı adayını tanıtmak için Cumhuriyet Meydanı’nda masa açma faaliyetine seçim yasakları gerekçe gösterilerek izin verilmemiştir. Bu Vatan partisinin adayı Sayın Dr. Doğu Perinçek’i tanıtılmasının engellemesidir.

Burdur Valiliği vatan partisinin 100.000 imzayı nasıl toplayabileceğini açıklamamıştır. Biz Burdurlu vatandaşlarımızdan ıslak imzalı adı soyadı, TC kimlik numarası, açık adresi ve telefon numaraları ile Dr. Doğu Perinçek için desteklemelerini istedik ve halkımızdan büyük ilgi gördük.

Vatan partisi olarak biz bu Parti faaliyetimizi ve aday tanıtımızı Burdur da yapmayacağız da nerede yapacağız.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerekli 100 bin imzanın nasıl toplanacağına ilişkin açıklama yaptı. Yazıcı’nın açıklamasına göre vatandaşlar aday göstermek istedikleri kişi için kimlikleri ile birlikte İlçe Seçim Kurullarına giderek imza atacaklar.

Birincisi 100 bin seçmenin kısıtlı bir sürede seçim kurullarına yönlendirmek ve o işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini düşünmek hayatın doğal akışına aykırıdır. Doğrusu, aday olmak isteyen kişinin seçmenler üzerinde çalışma yapıp, yeterli sayıda dilekçeyi toplayıp Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmesi kanuna uygun olandır. Bu Anayasa’nın dilekçe hakkı kapsamındadır. İkincisi bir kişinin yalnızca bir adaya imza verebilmesi Anayasa’ya aykırıdır. Bir kişi birden fazla Cumhurbaşkanı adayı isteyebilir. Yarışmanın daha demokratik olması açısından onların yarışmasını isteyebilir. Bu yönden de Anayasa’ya aykırıdır. Doğrusu az önce de ifade ettiğim gibi adayın kendisini destekleyen 100 bin kişinin ıslak imzalı, TC kimlik numaralı, adresli yani dilekçe kanununa göre düzenlenmiş dilekçeleri seçmenlerden toplayarak seçim takvimi içerisinde götürerek seçim kuruluna teslim etmesidir.

Ne yaparlarsa yapsınlar biz vatandaşımıza güveniyoruz. Açıklanan seçim takvimi içerisinde vatandaşlarımızı yönlendireceğiz. Gerekirse 100 bin değil daha fazla vatandaşı belirlenen tarih içinde İlçe Seçim Kurullarına götüreceğiz. Biz milletimizin kendi hukukuna demokrasisine güvendiğini biliyoruz. Böyle bir oldubittiye ve engele karşı vatandaşımız sağduyuludur. Yapacağımız çağrı sonucunda 100 binin çok üzerinde vatandaşın seçim kurullarına giderek imza vereceğini biliyoruz. Biz zaten gerekli yüz bin imzanın yarısından fazlasını toplamış durumdayız. Zaten o vatandaşlarımızı yönlendireceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar 100 bin seçmeni bir şekilde İlçe Seçim Kurullarına taşıyacağız.

İbrahim KILINÇ

Vatan Partisi Burdur İl Başkanı

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir