Yaz saati uygulamasının altındaki gerçekler

Yaz Saati Uygulamasının Uluslararası Kaynakları

Yaz saati uygulaması Türkiye’ye orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık gelen yaklaşık 900 milyon kilovatsaat elektrik tasarrufu sağladığı bildiriliyor

Gün ışığından yararlanma süresini arttırmak ve bu şekilde daha fazla enerji tasarrufu sağlamak için Resmi Gazete’de yayınlanan 16 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla dün gece saat 03.00’te saatler bir saat ileri alındı. Bugün insanlar bir saat erken uyanarak işine gitti. Bu uygulamayı unutanlar geç kaldı; randevularına yetişemedi.

ORTA ÖLÇEKLİ BİR HİDROELEKTRİK SANTRALİN YILLIK

ÜRETİMİNE KARŞILIK GELEN YAKLAŞIK 900 MİLYON KİLOVATSAAT TASARRUF

1925’te ihdas edilen Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’a dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması bugün (27 Mart Pazar günü) başladı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 8 Kasım 2015 Pazar günü 04.00’dan itibaren 1 saat geri alınan saatler, 27 Mart Pazar günü 03.00’dan itibaren 1 saat ileri alınmış oldu.

AB’deki saat düzenlemesine göre yapılan saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulamayla orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık gelen yaklaşık 900 milyon kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor.

SAATLERİ DEĞİŞTİRME FİKRİ BENJAMIN FRANKLIN’E AİT

Günışığından daha çok faydalanmak için ortaya çıkan yaz/kış saati uygulaması fikri, 1700’lü yıllara dayanıyor. Benjamin Franklin, bu düşünceyi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımlayarak ortaya attı.

İLK OLARAK ALMANYA’DA BAŞLADI

Gün ışığından daha çok faydalanmak için yaz/kış saati uygulamasına ilk geçen ülke 1916 yılında Almanya oldu. ABD’de ise ilk olarak 1918’de Başkan Woodrow Wilson tarafından yürürlüğe sokuldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir