Yaz saati uygulamasının sabitlemesinde enerji israfı

Burdur’da vatandaşlar Mesainin 09,00’a Alınmasını Talep ediyor

Kalıcı yaz saati uygulamasının uzmanlarca daha başlangıçta yapılan olası sonuçları alınmaya başlandı. Bütün uyarılara rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ısrarla uygulamayı sürdürdüğü yaz saati uygulamasının enerji tasarrufu sağlayamadığı, tam aksine enerjide israfa neden olduğu belirtildi.

Enerji tasarrufu sağlayacağı iddiasıyla kalıcı yaz saati uygulaması sonucu enerji tüketiminde son 5 yılın rekorunun kırıldığı ortaya çıktı. Müjde Oktay’ın haberine göre, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, Aydınlık’a yaptığı açıklamada kalıcı yaz saati uygulamasının enerjide tasarrufa değil rekor düzeyde israfa yol açtığını belirtti. Yeşil, “karar alınırken hükümeti uyarmamıza rağmen Enerji bakanı ısrarla bu kararından vazgeçmedi” dedi.

KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASININ

HAZİN SONUCU: ENERJİ TÜKETİMİ YÜZDE 6,5 ARTTI

TEİAŞ’ın elektrik tüketim istatistiklerini inceleyen EMO, son 5 yılın Kasım ayı tüketiminin, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 6,5 artış gösterdiğini saptadı. Elektrik tüketiminin Kasım ayında 22, 683 milyar kilovat saat ile en yük seviyeye ulaştığı, özellikle büyük ve mega kentlerde gün doğmadan yola çıkmak gerektiğinden bu yerlerde hane başına düşen elektrik tüketiminin arttığı belirlendi.

KASIM AYI ELEKTRİK TÜKETİMİ
Kasım (Mwh) 2012 2013 2014 2015 2016
Tüketim 20.272.572 20.042.736 21.009.827 21.292.762 22.683.003
Artış (%) -1.13 4.83 1.35 6.53

 

İlimizde mesai saatinin 08,30’da başlaması nedeniyle ailelerin saat 07,30’da harekete geçtiğini, bu saatte henüz karanlık olduğunu, saat 08,00’den sonra ortamın aydınlanamaya başlaması nedeniyle hane halkının elektrik tüketiminin her zamankinden fazla arttığı belirtildi.

SABAH SAATLERİNDE TRAFİK KAZALARINDA ARTIŞ OLDU

Elektrik israfının yanında başka sorunların ortaya çıkmasıyla sonuçlandığı belirten Yeşil, kış saati uygulamasına geçilmemesi sebebiyle sabah saatlerinde yaşanan trafik kazaları oranında da yükselmenin olduğunu belirtti.

ENERJİ VE EKONOMİDE TASARRUF

DEĞİL, GSYİH 3’NCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 1.8 KÜÇÜLDÜ

Öte yandan ekonomik bakımdan da beklendiği gibi yükselme değil tam tersine geçmiş yıllara göre bir durgunluk ve daralmanın yaşandığını belirten Yeşil, gayri safi yurt içi hasılanın 3’ncü çeyrekte yüzde 1,8 küçüldüğünü vurguladı. Yeşil, “fabrikalar daha çok çalışıyor, daha çok enerji tüketiyor denilemez. Hükümet enerjide ve ekonomide tasarruf edeceğiz diye yaz saati uygulamasına devam etti. Ortaya hedeflenen tam tersi bir sonuç çıktı. Elektrik tüketiminde tasarruf yerine israfa neden olan bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli” dedi.

KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINA KARŞI BAŞLATILAN

İMZA KAMPANYASINA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR: ŞİMDİDEN 110 BİN İMZA

Daha fazla enerji tasarrufu yapılacağı ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunacağı iddiasıyla kalıcı yaz saati uygulamasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Sosyal medya ortamında ünlü imza kampanyası platformu change.org adlı bir sitede başlatılan imza kampanyası, şimdiden 110 bin imzayı aşarak büyük ilgi gördü.

İmza metnindeki başlıca sıkıntılar şu şekilde ortaya konmuş:

  • Tüm Türk halkı olarak daha az gün ışığına bağlı (D vitamini eksikliği neticesinde kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi gibi) bir takım fiziksel ve (depresyon, anksiyete, mutsuzluk, verimsizlik gibi) ruhsal sağlık bozuklukları
  • Tüm Türk halkı olarak daha az gün ışığından dolayı global teknolojinin gözdesi olan güneş enerjisi sistemlerinden faydalanamama
  • Globalleşen ekonomide uluslararası ekonomik faaliyetlerde bulunan şirket çalışanlarının dünyanın ticaret, sanayi, bilim, ekonomi ve daha birçok alanda önde gelen ülkeleriyle yaşadıkları iletişim problemi
  • Türkiye’nin yine 3. maddede belirtilen aynı ülkelerle rekabet içerisinde olması gerekirken bu rekabette iletişim ve iş faaliyetlerinin aksaması ve verimsizleşmesi sebebiyle geride kalması

İMZALAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

BURDUR’DA VATANDAŞLAR,

MESAİ BAŞLAMA SAATİ OLARAK 08,45-09,00’U İŞARET EDİYOR

Burdur’da sabah 07,00-07,30’da yataktan kalkan ve 08,00-08,30’daevden çıkana kadar 1-1,5 saat karanlık olduğu için elektrik yakmak zorunda kalan hane halklarının elektrik tüketiminde artış olduğu çok somut bir gelişme olduğu belirtiliyor. Enerji Bakanlığının kalıcı yaz saati uygulamasındaki ısrarına çözüm olarak Bitlis, Antalya illerini geçen gün Sivas da izledi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir