Yener Güneş yazı: FETÖ’cüler vatan için mi ‘vatan haini’ oldu?

Kanal D’de yayınlanan Vatanım Sensin dizisinin ilk 10 bölümünü internetten izledim. Dizi her ne kadar, “Bu dizi de yer alan olaylar, kurumlar ve karakterler hayal ürünüdür” uyarısı ile başlasada, dizide yer alan olayların ve karakterlerin büyük bir çoğunluğu gerçek hayattan alınma. İzmir’in işgali, düşmana sıkılan ‘İlk Kurşun’ vs. de var dizide, Halide Edip Adıvar, Kuşçubaşı Eşref ve Hasan Tahsin de… Ancak hiçbir karakter ve olay aslına uygun yansıtılmamış.

Diziyi yapanlar, senaryo için her ne kadar ‘hayal ürünü’ dese de, dizinin adeta tarihsel gerçekleri çarpıtmak üzere kurgulanmış olduğunu gösteren sayısız örnek çıkıyor karşımıza.

Ön plana çıkarılan yanlış mesajlar, doğrularla içiçe veriliyor. Senaryoya duygu sosu da eklenerek izleyiciler can evinden vuruluyor. Dört dörtlük bir algı operasyonu yapılıyor…

TARİHİMİZDE ‘HAİN OLACAKSIN’ TALİMATI VAR MI?

Osmanlı, Yunan ordusuna esir düşen Binbaşı Cevdet’e ‘Vatan için vatan haini olur musun’ talimatını gönderiyor. Binbaşı Cevdet, bu talimat üzerine (Osmanlı Çavuş’unun da rızası ile) kaçmaya çalışan esir Osmanlı askerlerini Yunan komutana ihbar ediyor ve Osmanlı çavuşunu öldürüyor. Böylece Binbaşı Cevdet, Yunan komutanın gözüne girmeyi başarıyor.

Bir istihbarat örgütü ya da ordu, elemanına ‘hain olacaksın’ talimatı verir mi? ‘Hain olacaksın’ diye bir talimat Osmanlı’nın da, Türkiye Cumhuriyeti’nin de tarihinde yok. Ancak, düşman içine ya da falanca örgüt içine sızıp vatan için bilgi toplayan, vatan casusları hep olagelmiş. Örneğin, Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan Ordusu’nun karargahına sızmayı başaran ve çok değerli bilgileri Ankara’ya ulaştıran Ahmet Esat Tomruk (İngiliz Kemal) o isimlerden biri.

Casusluk başka hainlik başka. Hain adı üstünde haindir, hıyanet içinde olan kişidir. Hain vatanını da satar, halka kurşun da sıkar. Vatan hainliği ise suçların en büyüğü!

VATANI ‘KADIN MEMESİ’NE SATANLAR

Azize Hemşire, kocası Binbaşı Cevdet’e ‘Benim vatanım sensin’ diyor. Bu sözün bir kadının kocasına olan aşkının soyutlanmış ifadesi olduğunu düşünmek isteriz ama senaristin niyetinin öyle olmadığı aşikar. Bu söz vatanın bir insan bedenine indirgenmesinin ilanı. Yani insan bedeni, aşk ya da adına her ne derseniz, vatandan daha kıymetlidir.

Her nedense, Azize’nin kocası Cevdet’e söylediği ‘vatanım sensin’ cümlesi aklımıza FETÖ tutuklusu Ahmet Altan’ı getiriyor. Ne diyordu tertipçi Altan, ‘ben bu vatanı, bir kadın memesine satarım.’

TÜRK ASKERİ DÜŞMAN SAFINA GEÇER Mİ?

Dizide Türk subayı ‘vatan için hain oldu’ teması işleniyor. Bir Türk subayı Yunan tarafına geçer mi? Geçmez! Peki, Yunanistan safına kim geçer, ülkesini kim satar? Yunan tarafına geçse geçse asker üniforması giymiş FETÖ’cü hainler geçer. Mehmetçik vatan için hain olmaz, vatan için destan yazar. Bakınız El-Bab…

Dizide esir askerlere ‘umudunuzu kesin’ deniyor. Düşmana tutsak düşen ama asla teslim olmayan şerefli Türk askerine, ‘devletiniz sizi kurtarmayacak, umudunuzu kesin’ diyen bir hain, Türk subayı olabilir mi? Hani o IŞİD’in düzmece videosunda Türk devletine hakaretler ederken gösterilen askerler akla geliyor. Kendinizi, düşmana esir düşen askerlerin yerine koyun, canınızı alacak olsalar da, vatanınıza ihanet eder misiniz?

BİZDE ‘VATAN SAĞOLSUN’ DENİR

‘Vatanım Sensin’de çeşitli karakterler üzerinden insan hayatının vatandan daha önemli olduğu vurgulanıyor. Vatan için anadan da yardan da geçen, hudut boylarında ve hudut ötesinde çarpışan yiğitlerin eşleri, ana-babaları, gardaşları ve çocuklarının ağzından bir defa bile

‘vatanım sensin’ dediklerini duyan var mı? Biz de ‘vatan sağolsun’ denir. Vatan işte böyle vatan oluyor. Çünkü vatanımız yoksa hiçbir şeyimiz yok.

‘ANALAR AĞLAMASIN’ EDEBİYATI

Dizide ‘analar ağlamasın’ edebiyatına da bolca başvuruluyor. ‘Analar ağlamasın’ demek, ‘bırakalım düşman vatanı kolayca işgal etsin’ demekle eşdeğer. Vatanın bütünlüğünü isteyen biri ‘analar ağlamasın’ der mi! Mehmetçik vatanın bütünlüğünü korumak için olduğu kadar, daha çok ananın ağlamaması için de mücadele ediyor.

‘Analar ağlamasın’ söylemi düşmanın bir savaş propagandasıdır. Ve bu propagandaya niçin hep Türk ordusu ABD’nin piyonlarını hendeklere gömerken başvurulduğunu düşündünüz mü?

Kaldı ki, ‘analar ağlamasın’ edebiyatı yapanlar. PKK’nın siyasi uzantısını Meclis’e sokmadı mı? Anaların ağlamamasının tek yolu düşmanı denize dökmektir!

AMAÇ SADECE TARİHİ ÇARPITMAK MI?

Dizi neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Hem tarihimizi aşındırıyor hem de beyinleri iğdiş ediyor.

Diziyi yapanlara kalırsa;

– Yunan askeri vicdanlı ve centilmen, Türk askeri hain,

– İşgal kuvvetleri binlerce insanımızı katletmedi,

– Albay Cevdet olmasa Amasya Tamimi bir hiç,

– Mustafa Kemal’in canını Binbaşı Cevdet kurtardı,

– Türkler aslında birbirini sevmez,

– İnsanı sevmeyen nereden bilecek memleket sevgisini,

– İzmir bunca yıl Osmanlı’nın da ne oldu, neden Yunan yönetimi olmasın,

– Türk kızı, Yunan teğmene ‘biraz da siz yönetin’ der,

– Yunan teğmene olan aşk vatan sevgisinden evla,

– Bir Türk subayı karısı ve ailesi için komutanının talimatını hiçe sayar,

– Emperyalistler ve Yunan Ordusu işgale değil çay içmeye geldi,

– Bırakalım savaşı Yunan-Türk dostluğuna içelim,

Ve daha pek çok olumsuz niteleme. Bütün bu propagandaların amacının sadece tarihimizi çarpıtmak olduğunu düşünmek saflık olur. Amaç, Türk insanının basiretini bağlamak. İstiyorlar ki, Türk insanı bugünü ve yarın olacakları yanlış yorumlayıp ve düşmanın psikolojik savaşına teslim olsun.

FETÖ’CÜLER KAHRAMAN MI İLAN EDİLECEK?

Kendimizi kandırmayalım. Ha ‘Vatanım sensin’ demişsin, ha ‘vatanı kadın memesine satarım.’

Ha ‘vatan için’ kandırmacası ile kendi çavuşunu vurmuşsun, ha halka kurşun yağdırmışsın. Aynı şey!

Yarın, 15 Temmuz’da halka kurşun sıkanlar ‘vatan için vatan haini olduk’ derseler ne yapacaksınız?

FETÖ’cü hainlerin yarın ‘kahraman’ ilan edebilmelerini kolaylaştırmak için bu dizi yapılıyor olmasın?

MİLLETİ KARPUZ GİBİ BÖLMEK İSTEYENLER

Yunan üniformalı Binbaşı Cevdet (hem de 10 Kasım’da) ‘Yaşa Paşam’ dedi diye, halkın diziyi izlemesi için kampanyalar yürütüldü. Vatanım Sensin’in senaristi, FETÖ’nün ajan okullarının propagandasını yapan ‘Selam’ isimli filmin senaryosunu yazan bir kişi olmasına rağmen, bu gayret niye? Toplumun kafasını karıştıran, tarihi çarpıtan bir diziye Kanal D yönetimi neden alan açıyor?

OYUNU GÖRMEK VE BOZMAK

İzleyicilere soruyorum, Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri tarafından parlatılan, Atatürkçü kisvesi altına saklanan Gökçe Fırat Çulhaoğlu ve ‘Atatürkçü’ bildiğiniz nice kişi FETÖ’cü çıkmadı mı?

Maskeleri düşünce Atatürk’ün arkasına sığınıyorlar. Batı gazeteleri bile bugünlerde Atatürk’ü öven yazılar yayınlıyor. Batılı devletlerin yöneticileri ‘Atatürkçüler iyi, AKP seçmeni kötü’ propagandaları yapıyor. Amaç, Atatürkçüler ile AKP seçmenini karşı karşıya getirmek, vatan savunmasında birleşen Türk Milleti’ni bölmek!

GAZETELER HANGİ MANŞETLE ÇIKAR?

Ne mutlu ki, bugün ABD’nin Türkiye’yi yönetme şansı bulunmuyor. Ancak iç cephenin birliği bozulursa ve ABD bir iktidar seçeneği yaratmayı başarırsa neler olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Yapacakları ilk iş ne olur biliyor musunuz? Hapishanelerdeki hainler salıverilir. Kaçak hainler yurda döner. Halka kurşun sıkan alçaklar kahraman ilan edilir.

Gazeteler şu manşetlerle çıkar;

– Vatan için vatan haini oldular

– Diktatörü devirmek için yaptılar

– Kahramanlar yurda döndü

– Aslında onlar ihanet etmedi

– Amaçları diktatörü devirmek, ülkeyi özgürleştirmekti

– Mermi sıkılanlar diktatörün adamları

– Onlar şehit değil hain

VATANIM SENSİN PROJESİNE İMZA ATANLARA ÖNERİ

Dizide Yunanlı komutan Türk askerine evini açıyor, şefkat gösteriyor. Yunan’ın şefkati Yunan’ın elindeki asker üniforması içindeki FETÖ’cü hainler için mi lazım? Zira, düşman sadece vatanını satanlara merhamet eder.

Bu projenin sahipleri bu diziyi Yunanistan’da izletsin. Orada daha çok alkış alacakları kesin. Hem Yunanlılar atalarının emperyalizme maşalık etmediklerini düşünüp teselli bulur hem de Yunanistan’a sığınan, FETÖ’cüler için moral olur.

Bir daha ki sefere de Yunanistan’a sığınan FETÖ’cülerin filmini çeksinler. Yunanistan’ın vatan hainlerine olan şefkatini bütün dünya görsün!

AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir