Yılmaz Başar, Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı

Sık sık Burdur kamuoyunu sarsan çıkışlarıyla tanınan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, gündemin ilk sırasına oturan Şeker Fabrikası’nın satışıyla ilgili olarak KıvılcımHaber’e konuştu; Şeker Fabrikası’nın kamuda kalması taraftarı olduklarını vurgulayan Başar, özellikle kentin ortasında kalmış olan geniş kupon arazisinin yarattığı rantın büyüklüğüne dikkat çekti.

Geçmiş yıllarda özelleştirmeci siyasi iktidarlar, emperyalist devletlerin milli devletimizi küçülterek ortadan kaldırma emellerine alet olarak devletin bir asırda yarattığı değerleri bir bir “babalar gibi” sattı. Bu kapsamda Şeker Fabrikalarını da satma girişiminde bulundu. Ancak işçi hassasiyeti ve halkın mücadelesi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Son zamanlarda ikiz açıklarla boğuşan ve bütçe açığının gittikçe yükselen seviyesi karşısında çaresiz kalan AK Parti Hükümeti, son çare olarak bir kere daha Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesini gündeme getirdi.

Önce uğursuz bir KHK ile Şeker Kurumu’nu kapattı. Ve böylece özelleştirmenin sinyalini verdi. Şimdi ise 14 fabrikanın özelleştirileceği gündeme oturdu.

Burdur Şeker Fabrikası’nın da satılacak 14 fabrikanın arasında yer alacağı anlaşılınca Burdur kamuoyu karıştı. Halk galeyana geldi. Halk önderlerinden, kitle örgütü, sendika ve meslek odası başkanlarından, önemli şahsiyetlerden ardarda açıklamalar ve çağrılar gelmeye başladı. Bu kapsamda Burdur Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Başar da Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine karşı olduğunu, fabrikayı kamunun işletmesinin zorunlu olduğunu, fabrikanın kentin merkezinde kalmış olan büyün rant içeren kupon arazisine dikkat çekerek açıkladı. KıvılcımHaber’e konuşan Başar, “fabrikanın kamuda kalması taraftarı olduğu”nun altını çizdi.

 

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir