Yolsuzluklar, gideceğini anlayınca mı aklına geldi

Burdur kamuoyunda beklenen bir gelişme olmakla birlikte, gidiş metodu yoğun olarak tartışma konusu olan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’in yönettiği kurumdan buram buram pis kokular gelmeye devam ediyor. Bir internet sitesinde “yolsuzlukların üzerine gitmesinin bedeli tayin” başlığı ile yapılan haberin üzerine şimdi de sosyal medya üzerinden İl Genel Meclisi CHP’li üyesi Ecevit Alan’ın yolsuzluk konusunda “zorunlu bir açıklama” başlıklı paylaşımı kamuoyuna bomba gibi düştü. Alan, kendisine gelen, muhtemelen diğer üyelere de gelen imzasız ihbar mektuplarından, bunu Vali Kürklü ile paylaşmasından bahseden açıklamasında, Valiliğin bu konuda inceleme başlattığı, konunun üzerine titizlikle gidilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir.

Burdur İl Özel İdaresinde yolsuzlukların üzerine gidilmesi hamlesinin zamanlaması da, gündeme düşmesi biçimi de çok manidar bulundu. Burdur kamuoyunda Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’in, Burdur Belediye Başkanlığı aday adaylığı, AKP Milletvekilliği aday adaylığı gibi hamlelerinde başarılı olamayınca ve 3 dönemlik barajına takılarak adaylığı bile gündeme gelmeyen kayınbiraderi Bayram Özçelik’e Burdur kamuoyu ve Burdur AKP camiasındaki yıllardır enerji biriktiren, zaman zaman da patlayan kırık ve çatlaklardan gelen tepkiler nedeniyle zaten beklenmekte olan görevden alınması olayı, çevresinde bir “yolsuzluklara göz yummayan sekreter” halesi yaratılmak istendiği şeklinde yorumlandı. İl Genel Meclisi CHP’li üyesi Ecevit Alan’ın Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklaması ise kamuoyuna bomba gibi düştü. Kendisine gelen imzasız mektupları Vali Kürklü’ye takdiminden sonra Valiliğin inceleme başlattığını belirten Alan, imzasız mektupların bir karalama kampanyası operasyonunun bir parçası da olabileceğini vurguladı.

İşte Alan’ın açıklama metni!

 

ZORUNLU AÇIKLAMA

Halkın demokrasi anlayışı gereği seçimle göreve gelmiş, devlete ve millete karşı sorumluluk anlayışım gereği bu açıklama zorunlu olarak yapılmıştır.

Konu Burdur İl Özel İdare Müdürlüğü ve yöneticilerinin kamuoyunda gündeme gelen yolsuzluk iddiaları üzerinedir. Bu açıklamada kişi, kurum ve siyasileri hedef alan bir açıklama olmadığı gibi aksine kişi, kurum ve devletin korunmasını esas almaktır… Konunun benim tarafımdan bilenleleri şu şekildedir;

Bundan yaklaşık bir ay kadar önce isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubu tarafıma ulaşmıştır. Aynı ihbarın başka il genel meclisi üyesi arkadaşlara da gönderildiğini biliyorum.. .İçerik olarak yolsuzlukları konu eden bir metin olmasına karşın, karalama kampanyası olabileceği şüphesi ile Sayın Vali ve İl Genel Meclisi Başkanına konuyu ilettim. gundeme getirdim. Kendileri konuyu araştıracaklarını söylediler. Agustos ayı il genel meclisi toplantisinda konuyu meclis gündeminede getirdim.. Şu an için gelinen noktada ise konunun sadece inceleme safhasında olduğu bilgisine sahibim.. . Somut bir veri olmamakla birlikte yapılan ya da inceleme, araştıma gerektiğinde soruşturma açılacağı şeklinde ilerleyecek. İhbar mektubunda belirtilen iddiaların ve tarafların tarafımca açıklanması etik değildir.. . Böylesi bir açıklama yapılacaksa ki yapılmalıdır. Kirli bilgilerle kişi, kurumların daha çok yıpratılmasına neden olur. .. Bu konuya özen gösterilmelidir.

Görevim gereği köylerde bu konuya ilişkin sorulara cevap vermekte zorlandığımı bir kez daha yineliyor, incelemenin tarafsız ve adilane şekilde tamalanması ve gereğinin yapılarak kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmasını bekliyorum

Kamu oyuna saygı ile duyurulur..

Ecevit ALAN

Burdur CHP İl Genel Meclisi Üyesi

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir