Yurtta ve Burdur’da 1 Mayıs coşkusu

Sendikasızlaştırmanın ve Sendikalarının

İtibarsızlaştırıldığı, Gözü Dönmüşçesine Tekmil Milleti

Karşısına Alma Pahasına Şeker Fabrikalarının Bile Özelleştirildiği

Şartlarda Sorunlar Yumağı Halinde Meydanlar Emekçinin

KIVILCIM/ Emek Servisi-Ülkede ve Burdur’da alanlar emekçinin oldu. Özelleştirmeye ve Türkiye’nin vücudunu satarak fahileşmesine, taşeronlaşmaya ve sendikasızlaştırmaya, güvencesiz ve kölelik çalışmasına ve işsizliğe karşı Türk bayraklarıyla milyonlarca emekçi alanlara çıktı. Burdur’da 1 Mayıs’ın kalbi eski Otogar, Köprübaşı ve Cumhuriyet Meydanı’nda attı.

1 Mayıs kutlamasına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, eski İYİ Parti İl Başkanı ve milletvekili aday adayı Osman Kurt, Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül, CHP ilçe örgütleri, Belediye emekçileri ve vatandaşlar katıldı.

Ülkede işçi ve memur konfederasyonları, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs için bugün her birim farklı alanlarda çıktı. İşçiler ve memurlar, birçok hak kaybı ve sorunlara karşı meydanlara çıktı.

Burdur’da işçi ve memur sendikalarının yan gelip yattığı şartlarda Burdur Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle farklı bir 1 Mayıs coşkusu yaşandı.

İlimizde emekçiler ve vatandaşlar iki farklı alanda toplandı. İlki Burdur Belediyesi’nin Belediye emekçilerine öğle yemeği verdiği eski Otogar alanıydı. Diğeri Köprübaşı mevkisi oldu.

İyi Partililerin de katıldığı eski Otogar alanında yemek etkinliğinde buluşan Belediye emekçileri ve vatandaşlara hitabeden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bayramlarını kutlayarak hiçbir emekçinin ekmeği ile oynamayacakları sözü vererek geldiklerini, gerçekten de hakkıyla çalışanı herdaim koruduklarını ve arkasında durduklarını vurguladı.

Daha sonra kortej oluşturarak davul zurnalarla düğün şenliği yaparcasına Köprübaşı’na yürüyüşe geçildi. Yürüyüş, Köprübaşı’nda toplanan küçük bir grupla birleşilerek Gazi Caddesi boyunca devam etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yüzlerce emekçi Atatürk ve şehitlere saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nı okudu. Günün anlam ve önemi üzerine Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül bir konuşma yaptı.

Folklor gösterisini müteakiben 1 Mayıs halayı çekilerek etkinliğe son verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir