Yüzbinlerce emekli esnafa müjdeli haber!

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, kamuoyunda torba yasa olarak bilinen tasarı, meclisten geçti. Memurlardan gençlere, işçilerden kolluk kuvvetlerine kadar toplumun birçok kesimini ilgilendiren torba yasada emeklileri de ilgilendiren bir bölüm var ki, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklilere müjdeli haber niteliği taşıyor.

İCRA YOLUYLA OLMAYAN ŞİRKET ADINA DESTEK PRİMİ KESEN SGK

11 milyon emekli kitlesinin içinde, emekli olduktan sonra asgari geçim şartlarını karşılayan bir emekli maaşı olmadığından ve geçinemediğinden çalışmayı sürdüren ve esnaflık yapan yüzbinlerce emekli yıllardır, AKP Hükümetlerinin para konusundaki üstün yaratıcılığının ve cinliğinin bir ürünü olarak, isminde sosyal güvenlik gibi çalışanların gelecek kaygısı konusunda zihinlerini ateşleyen ve heyecanlandıran bir söylem bulunsa da yıllardır kendi geleceği konusunda hiçbir faydası olmayan Sosyal Güvenlik Destek Pirimi (SGDP) ödemektedir. Bu primin bildirim zorunluluğunu bilmediğinden dolayı yıllar sonra cezalı duruma da düşerek ceza ve faiziyle birlikte 10 binlerce lira ödemek zorunda kalan, hatta 1998’de kurulan, 2004 yılında Antalya Vergi Dairesi’ne bir dilekçe vererek faaliyetten vazgeçtiğini bildiren bir şirketin ortağına, emekli olduktan sonra 2013 yılında ticari faaliyette bulunma ve geçmişte destek primi ödememekten dolayı ceza ve faiziyle birlikte 20 bin liranın üzerinde icra gönderilen, üstüne üstlük şirket faaliyetine devam ediyormuş gibi aylık destek primi kesmeye başlanan, haksızlığı mahkeme kararıyla tescil olunan örnekte olduğu gibi birçok örnekle emeklilere hayatı zindan eden Sosyal Güvenlik Destek Pirimi (SGDP), öylesine haksız ve toplumsal kamu vicdanını yaralayan bir olaydı ki, yıllardır seçimlere malzeme oldu; partiler ve hatta iktidar partisi bile vaatlerde bulundu. Ve sonunda geçtiğimiz hafta ortasında emekliler bu beladan kurtuldu.

EMEKLİ MAAŞINDAN KESİNTİ KALKIYOR

2016 Torba Yasası’ndan etkilenecek bir diğer grup emekliler olacak. Şuan ki uygulamada emekli olduktan sonra esnaf veya şirket ortağı olarak çalışmaya devam edenlerden yüzde 10 oranında destek primi kesiliyor. Yeni Torba Yasa ile birlikte bu kesinti kalkıyor. Yani emeklilik sonrasında iş yeri açıp vergiye kaydolduğu için veya şirket ortağı olduğu için emekli aylığından kesinti yapılan vatandaşlar, için maaşından kesinti sorunu kalmayacak.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sanalbasin.com üyesidir